Monday, Mar 23, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизам (Page 2)

Инженерот на Фолксваген, Џејмс Роберт Лианг ја призна вината во измамата за која се товари оваа компанија. Пресудата ја донел федералниот суд во Детроит и станува збор за првата пресуда во врска со одговорните за скандалот со манипулирањето со издувните гасови кај дизел моторите на

Read More

Нема бегање од бразилските полицајци. Оваа држава може да се гордее со полицајците на мотори. Побрзи од било кој криминалец, низ тесни улички и низ густ сообраќај, полицајците ловат низ градот. Видеото е компилација од бркотниците низ Бразил, а снимено е од страна на полицајците

Read More

Британскиот возач Џенсон Батон денес најави дека нема да се натпреварува следната сезона во Формула 1, но дека ќе остане во Мекларен како амбасадор на тој тим. Батон ќе вози до крајот на сезоната пред да направи пауза после 17 години. Светскиот шампион од 2009

Read More

Седумкратниот шампион, Михаел Шумахер две и пол години од тешката несреќа која ја доживеа на скијање ги направи своите први чекори со помош на терапевт, објави кинески „Јибада“. Официјалните потврди за состојбата на Шумахер сепак се уште нема, а новите информации даваат надеж за опоравување

Read More

Германскиот возач Нико Розберг од тимот на Мерцедес победи на трката од Светското првенство во Формула 1 за Големата награда на Белгија, која се возеше на патеката Спа-Франкошамп. Нико Розберг користејќи ја „пол позицијата“ од почетокот ја поведе трката и до крајот не го испушти

Read More

Американската компанија „Харли Дејвидсон“ е казнета со 12 милиони долари, откако беше обвинета дека нејзините мотоцикли го загадуваат воздухот повеќе отколку што е тоа законски дозволено. Со одлука на Министерството за правда на САД, на овој производител на култните и популарни мотоцикли, му е забрането

Read More

Во своите нови возила „Ауди“ ќе го воведе првиот систем во авто-индустријата со кој ќе ги известува возачите кога на семафорот пред нив ќе се промени светлото. Тој систем безжично ќе биде поврзан со компијутерите кои ги управуваат семафорите во некои градови во САД. „Ауди“

Read More

Тимот на BMW потполно го обновил моделот BMW 507 roadster кој своевремено му припаѓал на Елвис Присли додека тој служел војска во Германија. Возилото било пронајдено во штала. Автомобилот има убава приказна зад себе и за прв пат ќе биде претставен на Pebble Beach изложбата

Read More

Долго чекавме на ваков финиш во една трка на Формула 1, а денес тоа го режираа клупските другоари, еден против друг. Денес во шампионатот Формула 1 се одржа трката за големата награда во Австрија, која долго ќе се памети по драматичниот финиш и големата борба

Read More

Во недостаток на сервис, поправката и оспосубувањето на автомобилите ја предизвикува машката снаодливост па така на патиштата може да се сретнат автомобили со малку чуден изглед. Најчесто тоа не се најсреќни решенија… но досетливите конструктори на таа забелешка ќе одговорат дека еве „може и така“. Техничкото

Read More