Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизамХамилтон со пол позиција во Кина!

Хамилтон со пол позиција во Кина!

Hamilton-FP1-Shanghai-2017

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата за утрешната трка за големата награда во Кина во рамките на шампинатот во Формула 1. Британецот втор пат оваа сезона беше најбрз во квалификациите, вкупно 63 пат во својата кариера.

Себастијан Фетел од Ферари го освои второто место, пред возачот на Мерцедес Валтер Ботас, Кими Раиконен (Ферари) четврти и Даниел Рикардо (Ред Бул) како пети.

Трката за големата награда во Кина ќе се вози утре во 08,00 по локално време, не очекува нова возбудлива трка.