Monday, Apr 6, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизам (Page 5)

Во моментите кога полните гориво, колку пати сте посакале вашиот мотор да работи на вода? Еден бразилец го направил тоа на дело! Рикардо Азеведо од Сао Паоло направил чудесен мотор кој може да помине 500 километри со само еден литар вода. Имено, акумулаторот на моторот го

Read More

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја продолжува доминацијата во Формула 1, стигнувајќи до пол позицијата и на трката за Големата награда на Унгарија, на патеката Хунгароринг. Британецот беше најбрз на квалификациите со време од 1:22,020, пред тимскиот колега Нико Розберг и Себастијан Фетел на Ферари. Ова

Read More

Списокот со најплатените возачи на Формула 1 за 2015 година е објавен. Порталот „Crash.net“ ги презентираше платите на возачите и не, не очекувајте да го најдете Луис Хамилтон на првата позиција. Напротив, Фернандо Алонсо со 35 милиони евра е најплатениот возач во елитната Формула 1, веднаш по

Read More

Кинезите се многу иновативни и постојано смислуваат нови практични решенија, а последново многу ќе ви се допадне. Доколку сакате да го заштитите својот автомобил од разни надворешни услови, а немате гаража, постои начин да го решите овој проблем со решението кое доаѓа токму од Кина. Станува збор

Read More

Во чест на Бјанки, никој повеќе нема да вози со болидот 17. ФИА го повлече денес бројот 17 од Ф1, во знак на почит кон возачот на Марусија, Бјанки кој почина од повреда на главата на трката во Јапонија. Бјанки во минатата сезона, во која

Read More

Сопствениците на миленици ќе имаат нов омилен автомобил. Имено, Шкода ќе направи автомобил безбеден за кучињата. Шкода стана прва компанија која понуди специјални сигурносни појаси за куќните миленичиња и претставуваат „практично решение за патување со кучиња“. Освен сигурносни појаси за кучиња кои ги обезбедуваат вашите миленичиња во

Read More

Игор Стефановски - Иџе денеска славеше на патеката „Добшински Копец“ во Словачка на Европскиот шампионат на ридски патеки, откако успеа со само две десетинки предност да го престигне домашниот возач Властимил Мајерчак. Трката ја заврши со време од 5:57:394 минути, со што постигна нов рекорд

Read More

Жил Бјанки по девет месеци поминати во болница ја загуби борбата за живот и почина на 25 годишна возраст. Младиот талентиран возач во септември минатата година имаше тежок судар на патеката Сузука во Јапонија и во периодот на опоравување за кратко имаше надежи дека ќе

Read More

Германскиот производител креираше нов систем со полуавтоматско паркирање на автомобилот, кој ќе биде достапен кај следната генерација на Mercedes-Benz Е класата. Remote Parking Pilot системот ќе биде од голема помош во ситуација со тесен простор за паркирање. Со апликацијата на вашиот смартфон ќе може да управувате

Read More

Нема поинаква квалификација за крвавиот асфалтен хаос на кој сме изложени. Кога гинат недолжни луѓе, тоа е тероризам! Болно звучи прашањето: дали нашето општество може да му се спротивстави на крвавиот пир на разбеснета група несовесни граѓани? Во државава гинат луѓе на сите страни. Најчесто недолжни

Read More