Friday, Oct 23, 2020
HomePosts Tagged "клиника"

Разрешен е медицинскиот директор на Клиничка болница во Штип, Александар Стојаносвки, а на негово место е назначен др.Ален Ѓорѓиев. Инспекцијата која беше испратена во болницата констатирала нехигиена, неетичко однесување и нерегуларности во работењето, соопштија од Министерството за здравство. „По извршената инспекција во Клиничка болница Штип, воочени

Read More

Обвинители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) влегле во Клиничката болница во Битола, за да приберат подетални информации за дел од тендерите распишани во изминатите години, потврди за „Мета“ директорот на болницата, Василе Најдовски. – Обвинители на СЈО дојдоа во билницата да приберат документација за дел од

Read More

Вчеравечер околу 22:15 часот во с.Сарај-Скопје, во УО„Шеши“, дошле четири засега непознати лица од кои едно лице вооружено со пиштол, а друго со нож и по кратка вербална расправија со двајца гости во ресторанот, едно од лицата со ножот го пробол Р.Н. (1994) од с.Сарај-Скопје,

Read More

Едно лице е потешко повредено при сообраќајната незгода што се случила утринава околу 8:30 часот, на магистралниот пат Кичево-Осломеј. -Собраќајната незгода се случила во момент кога возилото „нисан“ со кичевски регистарски таблици управувано од повредениот жител на Кичево роден 1962 година, ненајдено се вклучило од спореден

Read More

Поради страв дека на корисниците на „Фејсбук“ може да и биде извршено „перење на мозоци“ од страна на екстремистите на Исламската држава, во Алжир е отворена клиника за зависници од оваа социјална мрежа. Приватната клиника за борба против зависност од „Фејсбук“ е отворена во градот

Read More

Како што веќе објавивме, по утринското пукање на скопските клиники, ситуацијата сега е смирена, но тензична. Докторот кој беше погоден од огнено оружје по операцијата е надвор од животна опасност. 41-годишниот Љубомир Огненовиќ завршил со два куршуми во ногата, од вкупно испуканите четири. Тројцата осомничени кратко

Read More

Клиниката за детски болести во Скопје доби современ бебитерм што овозможува рамномерно распределување на температурата на бебињата кои се предвремено родени или родени со компликации. Компанијата ОКТА го донираше овој апарат како дел од кампањата Шанса за живот. Ова е трета донација во рамките на

Read More

Дечињата кои подолго престојуваат во Клиниката за детски болести во Скопје денес беа анмирани со три групи музичари кои одржаа  мали концерти . Одделот за Хемато-онокологија, во Амфитеатарот на Клиниката и во игротеката на приземниот спрат се локациите на кои за момент децата заборавија на

Read More

Започнува рушењето на бараките на Институтот за белодробни заболувања во Скопје.Новиот објект се очекува да биде готов до октомври.  Поради тој процес, од утре амбулантскиот дел на болницата ќе биде преселен во Поликлиника ,,Букурешт”,а дневната во болницата ,,8 Септември” За време на градежните работи во  детската

Read More