Wednesday, Sep 16, 2020
HomePosts Tagged "загинати" (Page 6)

Четворица припадници на француските специјални сили загинаа при уривање на хеликоптер во југозападна Франција. Хеликоптерот удрил во карпа во близина на населбата Котрет при што загинаа сите членови на екипажот, односно пилотот, копилотот и двајца спасувачи. Причината за несреќата се уште не е позната. Премиерот Мануел

Read More

Руски воен автобус падна во длабока клисура во Јужна Осетија, при што шест војници  загинале и 16 се повредени, изјави руското Министерство за одбрана. Автобусот денеска патувал на планински пат во отцепената грузиска република Јужна Осетија и паднал во клисура длабока 40 метри. Војниците патувале до

Read More

Азербејџански товарен авион се урна вчера во јужната авганистанска провинција Хелманд, при што загинаа седум од вкупно деветте патници, соопштија денеска воздухопловните власти на Азербејџан. Како што јавува ДПА, авионот се урнал вчера околу 18:30 часот по локално време, додека полетувал од аеродромот „Дуиер“ во Хелманд,

Read More

Најмалку 54 лица се убиени во ирачкиот главен град Багдад, во серија експлозии. Полицијата и медицинските лица велат дека во нападите се повредени најмалку 100 луѓе. Првата експлозија се случила на отворен пазар во доминантно шиитска населба при што загинале најмалку 28 лица и повеќе

Read More

Хеликоптер Mi-28N Havoc на руските воздушни сили се сруши во близина сирискиот град Хомс при што загинаа двајца пилоти, соопшти руското министерство за одбрана. Се наведува дека според извештај од местото на несреќата не станува збор на насилно соборување на хеликоптерот, а причините за падот

Read More

  Вчера во бунтовнички артилериски напад загинаа најмалку 18 лица меѓу кои има бремена жена и три деца во во северна Сирија, информира Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, цитиран од француските медиуми. Во нападот со кој е прекршено примирјето од 27-ми февруари има 70 ранети од

Read More

Владата на Азербејџан унитерално прогласи примирје на спорната територија Нагорно Карабак откако во судирите со ерменската армија загинаа околу сто војници, а уште најмалку толку се повредени. Азербејџан се залага за мирно решение на конфликтот кој ескалираше во петокот со ангажирање на тешки армиски единици

Read More

Помеѓу 49-те жртви по воздушните напади кои ги изврши авијацијата на САД најверојатно има и двајца недолжни српски државјани Слаѓана Станковиќ и Јовица Степиќ. Тие се работници кои биле киднапирани од ИСИС минатата година и се чини дека се колатерална штета при нападот на кампот

Read More

Најмалку седум припадници на турските безбедносни сили загинаа а неколку други се повредени при нова експлозија на автомобил-бомба во Турција. Ова следи по вчерашниот бомбашки напад кој ја потресе Анкара. Експлозијата се случила на пат кон Дијабаркир, град кој е претежно населен со Курди. Како

Read More

Во верижен судар на неколку десетици возила на приморскиот автопат во Словенија, меѓу Сеножече и Нанос во правец на Љубљана, според неофицијалните податоци загинале пет лица, а повеќе се повредени, јави СТА. Во полициската управа Копра наведуваат дека сообраќајната несреќа ја предизвикала слабата видливост поради маглата.

Read More