Monday, Sep 21, 2020
HomePosts Tagged "загинати" (Page 8)

Дванаесет колумбиски војници вчера погинаа при пад на воен авион во земјата, соопшти колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос. Сантос на Твитер напиша дека непосредно пред несреќата екипажот на авионот јавил дека имаат проблеми со моторот. Во несреќата погинале сите 12 патници и челнови на екипажот, пренесоа

Read More

    Три лица, државјани на Србија утрово настрадале во сообраќајна несреќа која се случила кај Гевгелија, пренесува „Телеграф“ повикувајќи се на информации од Обвинителството. Според првичните информации несреќата се случила утрово околу седум часот. Во тешката сообраќајна несреќа учествувале две возила при што едно патничко возило удрило

Read More

Турското Министерство за внатрешни работи соопшти дека најмалку 27 луѓе загинале во експлозија во културен центар во турскиот град Суруч во близина на границата со Сирија. Од Министерството велат дека околу 100 луѓе се повредени и се пренесени во локалните болници. Културниот центар се наоѓа

Read More

Петмина египетски војници  загинаа синоќа при одвоени напади врз два контролни пункта на Армијата на Египет на полуостровот Синај. Како што соопшти претставник на Армијата, нападите врз двата пункта биле извршени со минофрлачки гранати. Одговорност за нападите презадоа локалните исламисти, кои се поврзани со џихадистичката група Исламска

Read More

Најмалку 23 лица го загубиле животот во стампедо во фабрика во градот Мименсинг во Бангладеш. Пред фабриката чекале уште пред изгрејсонце за да успеат да влезат низ тесниот влез на фабриката за да добијат бесплатна облека за Рамазан. Во толпата имало околу 1500 луѓе. Поголем број од

Read More

Три лица загиале, а едно било повредено откако двајца вооружени мажи отвориле оган врз група луѓе во близина на Универзитетот Мериленд, во американскиот град Балтимор.  Соопштила полицијата. Еден маж бил убиен на лице место, додека другиот маж и една жена починале додека им била пружана медицинска

Read More

Две загинати лица е епилогот од судир помеѓу мал туристички авион ,,Цесна” и американски ловец Ф-16 кој се случи на 18 километри северно од градот Чарлстон. Пилотот на ловецот успеал да се катапултира, пред неговиот авион да се урне, прецизирале  од военовоздухопловната база Шоу во Јужна

Read More

Четворица загинати (од кои двајца малолетни) и  двајца  повредени е црниот епилог од тешката сообраќајна несреќа која се случи синоќа на магистралниот пат Кичево-Скопје. Синоќа Од СВР Охрид информирале дека двајца од повредените се префрлени во Ургентниот центар во Скопје додека едно лице треба да биде

Read More

Во најновиот напад на Боко Харам убиени се 150 Нигеријци. Над десеттина екстремисти палеле куќи во три оддалечени села во нигериската сојузна држава Борно. Жртвите се претежно момчиња и мажи кои за време на нападот се молеле во џамиите, но има и жени кои биле

Read More

Најмалку 30 лица биле убиени, а стотици биле повредени при експлозија на напад во Јемен. ОН објави највисок степен на хуманитарна криза во земјата во следниве 6 месеци. На овој начин, Јемен им се приклучува на групата земји како Ирак Јужен Судан и Сирија. Во

Read More