Friday, Feb 26, 2021
HomeДЕНЕШНАСветСерија експлозии во Багдад, голем број загинати

Серија експлозии во Багдад, голем број загинати

eksplozii

Најмалку 54 лица се убиени во ирачкиот главен град Багдад, во серија експлозии. Полицијата и медицинските лица велат дека во нападите се повредени најмалку 100 луѓе. Првата експлозија се случила на отворен пазар во доминантно шиитска населба при што загинале најмалку 28 лица и повеќе од 60 биле повредени, а во меѓувреме во две нови експлозии загинале над 20 лица, при што десетици биле повредени.