Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "напади"

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Мане Јаковлевски. Тој кажа дека наместо светла иднина државата е обвиена од темнина. Наместо мир и безбедност, бројот на убиства е зголемен, а и животните се вознемирија, почнаа да напаѓаат луѓе, порача

Read More

Во среда, 23 август, новинарките Вишња Рузојчиќ од ХРТ и Александра Приморац од порталот SBplus беа физички нападнати во Славонски Брод. Според извештаите на порталот SBplus, новинарките Приморац и Рузојчиќ известувале за престрелка, која се случила претходната ноќ, во која едно лице било сериозно повредено.

Read More

Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) соопшти дека дел од истрагата за насилствата во Собранието на 27 април целосно ја предава на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. ОЈО Скопје утврдило дека постоела соработка на неколку осомничени и затоа заклучило дека

Read More

Велика Британија го зголеми нивото од терористички закани на „критично“ што значи дека е можен нов напад, изјави премиерката Тереза Меј. Таа дополнила дека се распоредуваат војници кои треба да им помогнат на вооружените полицајци, пренесе агенцијата АФП. „Можноста дека постои група на поединци кои се

Read More

„Ќе работиме со новиот претседател на Собранието во поддршка на демократијата и на напредокот на Македонија на европскиот пат“. Ова го изјави заменик помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји во Подкомитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот. Хојт Ји

Read More

Секторот за внатрешна контрола во МВР денеска суспендираше шестмина полицајци инволвирани во насилните протести во Собранието. Како што објави НОВА, за петмина од нив е утврдено дека не интервенирале кога неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ја отвориле главната врата на Парламентот на демонстрантите и тие влегоа

Read More

Редакцијата „Слободен печат“ се обрати до новинарските здруженија и меѓународните дипломатски претставништва во Скопје, со повик за поддршка за слободното известување и за уредувачката автономија, со тврдење дека весникот бил „жестоко нападнат од печатеното и дигиталното издание на белградскиот весник ‘Информер’ и од пропагандата на

Read More

Против девет лица, кои учествувале во нередите во Собранието на Република Македонија е поднесен Обвинителен предлог – соопшти денеска Основното јавно обвинителство – Скопје. Оттаму велат дека осомничените се товарат за сториле кривично дело Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на

Read More

На одбележувањето на 114 годишнината од смртта на револуционерот Гоце Делчев во Македонската академија на науките и уметностите не одминаа политичките пораки. Акедемик Владо Камбовски ги осуди крвавите насилства во Собранието и очекува казна за сторителите. Камбовски вели – мора да се почитува Уставот и

Read More

Директорот на МОБ, Игор Дурловски, се повлече од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, но вели дека ќе ја дава својата поддршка согласно своите убедувања. „Шеесет дена мирни, достоинствени протести со дел од моите сонародници и многу сум горд поради тоа. Верував дека со моето делување

Read More