Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "експлозии"

Русија е потресена од страшните експлозии во метро во Санкт Петербург кои резултираа со 10 жртви и најмалку 50 повредени патници. Се води сеопфатна истрага, а по средбата со разузнавачките служби претседателот Путин посочи дека можеби станува збор за терористички напад. - Сите можни причини за експлозиите

Read More

Во болница во јужна Франција одекнале две експлозии, по што пациентите итно се евакуираат. По експлозиите во болницата се избил пожар. Локалните власти предупредуваат луѓето да го избегнуваат подрачјето околу болницата за да не им пречат на спасувачките служби. Како што пренесуваат француските медиуми, во

Read More

Најмалку 54 лица се убиени во ирачкиот главен град Багдад, во серија експлозии. Полицијата и медицинските лица велат дека во нападите се повредени најмалку 100 луѓе. Првата експлозија се случила на отворен пазар во доминантно шиитска населба при што загинале најмалку 28 лица и повеќе

Read More

Првите индикации укажуваат дека Исламска држава (ИД) е одговорна за двојниот бомбашки напад кој пролеа крв во Анкара и истрагата се фокусира на екстремистичката исламистичка група, изјавија извори од турските безбедносни сили, пренесува Танјуг. Неименуван извор изјавил дека вчерашните експлозии имаат „воочлива сличност“ со самоубиствениот бомбашки

Read More

Две страотни експлозии одекнаа денеска во турската престолнина, Анкара, пред одржувањето на најавениот мировен собир. Во експлозиите најмалку 30 лица го загубија животот, а 126 се повредени. Турските телевизии објавија снимки од хаосот на местото на нападот и повеќе безживотни тела, меѓу знамињата на демонстрантите. Експлозиите

Read More

Кинеските власти започнаа со постапка за апсење на лицата од компанијата за хемиски материи од каде дојде до силна експлозија во градот Тианџин што резултираше со фатални последици и изгубени стотина животи. Меѓутоа освен одговорност од менаџментот на компанија Жујхан населението бара и од градските

Read More

Две експлозии се случиле во петрохемиската компанија во реонот Bouches-du-Rhône во јужна Франција. Во вторникот наутро експлодирале две резервоари со бензин и нафта на оддалеченост од 500 метри. Околу 120 пожарникари веднаш биле ангажорани, а француските власити информираат дека се преземени сите соодветни мерки за заштита

Read More