Wednesday, Apr 8, 2020
HomePosts Tagged "Срби"

Грчката полиција уапсила двајца државјани на Србија осомничени за кражба на неколку луксузни автомобили на Халкидики. Уапсени се 24-годишна девојка и 33-годишно момче за кои се наведува дека биле „јадрото“ на групата која секој пат крадела автомобили во различен состав. Украдените возила биле криени во куќа која

Read More

Автобуските тури кон Грција, кои поминиваат низ Македонија, се одвиваат според планот, но Србите се плашат да патуваат во Македонија. Тамошните медиуми пишуваат дека поради немирите, голем број туристички патувања за Први мај биле откажани. „Требаше да оди еден автобус со околу 50 патници. Поради политичката ситуација,

Read More

Вучиќ со остра реторика и за меѓународната заедница, порача дека нема да дозволи странски сили да се мешаат во внатрешните работи на Србија и да влијаат кој да дојде на власт. „Нема да дозволам македонско сценарио во Србија“ - беше пораката на српскиот премиер Александар Вучиќ

Read More

Политичките претставници на Србите официјално се вратија во косовските институции, по пауза од шест месеци. Српските претставници ја бојкотираа работата на косовскиот Парламент од октомври 2016 година, поради спротиставувањето на Законот за Трепча, кој беше усвоен без поддршка од српските пратеници. Според претставникот на Српската листа,

Read More

Големи немири од рано утрово има во Косово, во областа на Мушутиште, кај Сува Река. Повеќе стотици демонстранти со албански знамиња и транспаренти на УЧК, го блокираа патот кон остатоците од манастирот посветен на Успението на пресвета Богородица, а за каде беше најавена богослужба за

Read More

Првиот светски рекет сними реклама за Пежо. Рекламата е направена специјално за отворањето на Роланд Гарос и во неа го гледаме малиот Ѓоковиќ кој едноставно не е талентиран за виолина, но некако случајно во неговиот живот долетува тениско топче и му ја покажува неговата вистинска

Read More

Косовската влада се согласи да дозволи Србите од Косово да гласаат на српските парламентарните избори на 24 април. Бајрам Гецај, заменик министер за локална самоуправа за тиранската телевизија Топ-чанел изјавил дека Србија не може да отвора гласачки места во Косово, но дека на Србите од Косово

Read More

Специјалниот суд за воени злосторства извршени од страна на поранешната ОВК, би можел да покрене обвинение против новоизбраниот претседател на Косово, Хашим Тачи, поради малтретирање на затвореници Срби и Роми, објави парискиот весник „Фигаро“. „Хашим Тачи, кој на 26 февруари беше избран за претседател на

Read More

Помеѓу 49-те жртви по воздушните напади кои ги изврши авијацијата на САД најверојатно има и двајца недолжни српски државјани Слаѓана Станковиќ и Јовица Степиќ. Тие се работници кои биле киднапирани од ИСИС минатата година и се чини дека се колатерална штета при нападот на кампот

Read More

Тензично пред црквата Успение на Пресвета Богородица. Група раселени Срби собрани да го одбележат големиот христијански празник беа пресретнати од група Албанци кои протестираа против нивното доаѓање. Како што пишуваат српските медиуми, демонстрантите бурно реагирале и фрлале камења и јајца на влезот на црквата. Косовските

Read More