Tuesday, Feb 25, 2020
HomePosts Tagged "пилоти"

Воен авион Галеб 4 на српската армија се урна утрово во селото Слатина кај Шабац за време на извршување редовна обука за летање. Во несреќата загинале двајцата пилоти. Министерството за одбрана ги објави имињата на загинатите, пилотите на Војската на Србија Дејан Пандуровиќ (39) и

Read More

Еден пилот загина, додека пак друг е повреден во необична авионска несреќа на американска авијација. По полетувањето со шпионскиот У-2 ловец од воениот аеродром Бијл во Калифорнија пилотите загубиле контрола и се урнале во планина на 97 километри северно од Сакраменто. Станува збор за тренинг мисија

Read More

Пилотите Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички кои трагично загинаа кај Струмица на 10 јули 2014 година, ќе добијат споменик. Советот на Општина Струмица на последната седница донесе одлука идејното решението на скулпторот Горан Ѓорев да биде прифатено за подигање споменик на

Read More

Двајца пилоти на американската компанија „Јунајтед ерлајнс“ се уапсени во Глазгов, затоа што сакале во пијана состојба да управуваат со авионот на неговата редовна линија од овој шкотски град до Њујорк. Пилотите на возраст од 35 и 45 години, биле уапсени во пилотската кабина додека се

Read More

Руски воени пилоти инструктори загинале во петокот во Сирија за време на прелет во областа на градот Палмира, објави вчера руското министерство за одбрана. Повикувајќи се на соопштението на министерството за одбрана, агенцијата ТАСС пренесува дека двајцата руски воени пилоти инструктори вршеле прелет со сириски борбен

Read More

Според наводите на пилотите од авиокомпанијата ЏетБлу, можеби не можете да влијаете на плачот на бебињата, но затоа можете да направите нешто за да си обезбедите себе си поголем мир за време на летањето… Избирањето на седиште во предниот дел од авионската кабина, пред крилото, отприлика

Read More

Авиокомпанијата „Скандинавијан ерлајнс“ (САС) денеска откажа речиси 160 летови поради штрајкот на своите шведски пилоти по спорот околу зголемувањето на платите, соопшти превозникот. Ова е втор ден од штрајкот на пилотите, а од тоа се засегнати околу 20.000 патници. Летовите со кои управуваат дански и норвешки

Read More

Хеликоптер Mi-28N Havoc на руските воздушни сили се сруши во близина сирискиот град Хомс при што загинаа двајца пилоти, соопшти руското министерство за одбрана. Се наведува дека според извештај од местото на несреќата не станува збор на насилно соборување на хеликоптерот, а причините за падот

Read More

Зоран Јолевски министерот за одбрана ги повика младите до 28 години да се пријават на конкурсот за обука на пилоти за потребите на македонската армија. Во центарот за обука беше промовирана шестата генерација на кандидати кои ќе ја посетуваат обуката предводена од израелски инструктури и

Read More

Стратешкиот руски бомбардер Ту-95 се урна за време на воена вежба, на 80 километри од градот Хабаровск, соопшти руското Министерство за одбрана. Екипажот успеал да се катапултира од авионот пред уривањето, наведува Министерството, но двајца пилоти сепак загинале. Останатите петмина членови на екипажот се пронајдени живи. –

Read More