Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "Багдад"

Во пожар кој се случил во болница во Багдад 11 бебиња кои штотоку биле родени го загубиле животот, соопшти портпаролот на Ирачкото Министерство за здравје. Портпаролот Ахмед ал Руадини потврдил дека пожарот се случил ноќта меѓу вторникот и средата во болницата Јармоук која се наоѓа

Read More

Ирачките функционери соопштија дека бројот на починати во двата бомбашки напади во Бадад се искачил на дури повеќе од 280 лица. Ирачкиот министер за здравје соопшти дека бројот на мртви би можел да биде дури и поголем, а порани информациите покажуваа дека бројот на починати

Read More

Министерот за внатрешни работи на Ирак, Мохамед Габан, денеска објавил дека поднесува оставка, пренесува AFP. -“Поднесов оставка до премиерот”, изјавил политичарот. Потегот доаѓа по бомбашкиот напад на 3 јули кога загинаа најмалку 175 луѓе. Одговорноста на нападот ја презеде екстремистичката група Исламската држава која држи под своја

Read More

Најмалку 213 мртви лица е најновиот биланс после самоубиствениот напад во Багдад, пренесуваат светските медиуми, наведувајќи дека ова може да се смета за еден од најсмртоносните напади кои се случиле на територијата на таа земја. За вчерашниот напад одговорноста ја презеде таканаречената Исламска Држава, а

Read More

Два трговски реони на Багдад беа мета на терористички напади во кои загинаа најмалку 23 лица, а околу 60 се повредени. Сторителот на нападот се уште е непознат, но познавачите оценуваат дека нападите го носат потписот на „Исламска држава", која често напаѓа мирни граѓани во претежно

Read More

Најмалку четири лица се загинати и околу 90 се повредени во демонстрациите во центарот на Багдад, соопштуваат болнички извори. Според кажувањата, демонстрантите навлегле во добро обезбедуваната Зелена зона во центарот на Багдад. Ирачките безбедносни сили истрелале боева муниција и гумени куршуми, како и солзавец, за да

Read More

Најмалку 54 лица се убиени во ирачкиот главен град Багдад, во серија експлозии. Полицијата и медицинските лица велат дека во нападите се повредени најмалку 100 луѓе. Првата експлозија се случила на отворен пазар во доминантно шиитска населба при што загинале најмалку 28 лица и повеќе

Read More