Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "Романија"

Седумдесет и еден обвинети биле осудени конечно за корупција во Романија во месец март во случаите на кои работела Националната дирекција за борба против корупцијата (НДБК), пријави денес весникот „Куриерул национал“, цитиран од агенциите. Меѓу нив има двајца судии, двајца менаџери на здравствени установи, претставници на

Read More

Илјадници лица, меѓу кои и православни свештеници, маршираа денеска во Букурешт и во останатите градови во земјата за да го изразат својот став против абортусот, како и да дадат поддршка за семејниот живот. Членовите на групата која е против абортусот се собраа во паркот што се

Read More

Mинибус што превезувал ученици во југозападниот дел на Романија излетал од патот, при што најмалку девет деца се повредени, јавуваат романските медиуми. Повредените деца биле пренесени во болница и сè уште нема информации за нивната здравствена состојба. Во моментот на несреќата во минибусот се наоѓале 18

Read More

Европскиот суд на ревизори ја открива малку позната страна на Европската унија, откривајќи дека првично се спротиставил на приемот на Бугарија и Романија во ЕУ, јавува дописникот на МИА. Бугарија и Романија и се приклучија на ЕУ во јануари 2007 година, што се случило и покрај

Read More

Поранешниот претседател на Романија, Трајан Басеску, кој е лидер на партијата Народно движење, повторно и се закани на Србија со можно вето за членство во ЕУ, ако Белград не го почитува во целост билатералниот договор за заштита на права на романското малцинство во Србија, јави

Read More

Американското нуклеарно оружје чувано во Турција во близина на сириската армија, наскоро ќе биде преместено во Романија, пренесува денес бриселски EurAktiv повикувајќи се на неколку извори. Официјален Вашингтон досега ги нема ниту потврдено, ниту негирано овие информации, но од Американците е најавен одговор, додека пак Романците

Read More

Романската полиција денеска го уапси вицегувернерот на Централната банка, Богдан Олтенау, во рамки на истрагата за корупција што ја спроведува Националната дирекција за борба против корупција. Како што јавуваат романските медиуми, Олтеану веќе се наоѓа во притвор, а дирекцијата бара да му биде одреден 30-дневен притвор. –

Read More

Инвеститорот Ури Бидер се поврзува директно со пропаѓањето на романската рафинериаа Рафо која била гигант со учество од 1% од БДП на Романија, а имала илјадници вработени. Сведоштво за уништувањето на рафинеријата за Телма дава Маријан Јон кој триесет години ги бранел работничките права. Сведочи

Read More

Франција ја скрши клетвата на првите натрпевари и за својата но, и за традицијата на европските првенста со тоа што успеа да слави над Романија и да покаже самодоверба како домаќин на турнирот. Во првото полувреме пријатно изненади селекцијата на Романија која одлично парираше со

Read More

Поранешниот романски министер за внатрешни работи Габриел Берка вчера беше осуден на три години затвор поради злоупотреба на службената положба. Берка е обвинет дека во периодот од април 2010 до јануари 2012 година додека бил сенатор на Демократско-либералната партија и претседател на окружната организација на партијата

Read More