Sunday, Jun 28, 2020
HomePosts Tagged "Романија" (Page 2)

Романските доктори денес изведоа прва операција на мозок кај пациент во будна состојба во оваа земја. Во соопштението од болницата Колентин во Букурешт каде операцијата беше изведена, стои дека пациентот бил 48-годишна жена со тумор кој го прикрил нејзиниот примарен моторен кортекс, примарниот соматосензорен кортекс

Read More

Обилните снежни врнежи кои го зафатија Балканот придонесоа стотина градови во Романија и Бугарија да останат без електрична енергија, а голем број на училишта да не ги отворат своите врати за учениците поради снегот. Романските пристаништа на Црното Море, вклучуваќи ја и „Констанца“ денеска се затворени

Read More

Од 2004 година, „Dacia“ продаде 3,5 милиони возила во Европа и Медитеранот. Евтината верзија за која што сите големи производители му завидуваат на Renault од повторното лансирање пред единаесет години постојано бележи раст во продажбата. Само во првото полугодие од 2015та, Романците во 44-те земји

Read More

Неочекуван предлог од едно момче прераснало во реалност. Виктор Мирон од Романија му предложил на градоначалникот Емил Бок да воведе бесплатно возење за сите што читаат книга во автобус, со што би се поттикнале луѓето да читаат што повеќе кога го користат јавниот превоз. Bored Panda

Read More

Романската полиција заплени 333 килограми хероин и уапси четири лица. Уличната вредност на дрогата е проценета на 40 милиони евра, што е најголема заплена на наркотици во земјата, соопштија романските власти. Осомничените, двајца Романци и двајца Турци, се уапсени додека се обидувале од Романија да преминат

Read More

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој е во еднодневна посета на Букурешт, отвори командно-контролен центар на Алијансата, кој е првиот од шесте вакви штабови од тој тип, предвидени во Источна Европа. Тој денеска изјави дека Алијансата не гледа „непосредни закани“ за нејзините членки, кои

Read More