Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "осудени"

Тројца млади мажи кои учествуваа во силување во Шведска и тоа во живо го пренесуваа на Facebook, денеска се осудени на затвор. На Реза Мохамед Ахмади (21) му е одредена затворска казна од две години и четири месеци заради силување, а на Мајсами Афшар (18)

Read More

Седумдесет и еден обвинети биле осудени конечно за корупција во Романија во месец март во случаите на кои работела Националната дирекција за борба против корупцијата (НДБК), пријави денес весникот „Куриерул национал“, цитиран од агенциите. Меѓу нив има двајца судии, двајца менаџери на здравствени установи, претставници на

Read More

Ирачките власти егзекутирале со бесење 36 мажи припадници на екстремната сунитска организација Исламска држава (IS) осудени за убиствата на 1.700 воени регрути, речиси сите шиити, во воената база крај Тикри во јуни 2014 година. Јахја ал-Насери, гувернер на покраината Ди Кар, потврдил во неделата дека егзекуциите

Read More

Суд во Минхен денеска на доживотен затвор ги осуди поранешните припадници на југословенските и хрватските тајни служби, Јосип Перковиќ и Здравко Мустач, под обвинение дека во 1983 година биле соучесници во убиството на хрватскиот емигрант и дисидент Стјепан Ѓурековиќ во Германија, информира хрватската телевизија ХРТ,

Read More

Лидерот на Обединети за Македонија и бивш министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, денеска пред почетокот на судењето за „Ровер“ рече дека во националните затвори има и доживотно осудени луѓе, а за кои не е докажано делото. -„Нема да зборувам за случаите „Кампања“ и „Ровер“, за

Read More

Судската постапка заврши за уште двајца демонстранти од протестите пред народната канцеларија на претседателот Иванов кои завршија со нејзино демолирање. Никола Аризанов и Филип Наковски го признаа делото учество во толпа, но тврдат дека не кршеле. Тие се осудени на условна казна и ако не го

Read More

Денеска навршуваат четири години од петкратното убиство кај Смилковци кое ја потресе македонската јавност, пред се, затоа што убиството беше направено на големиот христијански празник, Велики четврток. На 12 април 2012, е извршено убиство на петмина лица со огнено оружје кај езерото во атарот на селото

Read More

Уставниот суд, со 5 гласа „за“ и 4 „против“, ја прифати иницијативата претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности. Предлогот којшто е ставен на дневен ред на денешната седница која започна во 9 часот, следува по отворањето на случајот „Титаник“ од страна на СЈО во

Read More

Ирачкиот суд денеска осуди 24 луѓе на смрт со бесење во врска со масакрот на 1.700 кадети на воздухопловните сили на Ирак, кој лани во јуни го изведоа милитанти на Исламската држава во близина на Тикрит. Четворица од осомничените биле ослободени, велат од Судот. Денеска

Read More