Friday, Feb 21, 2020
HomePosts Tagged "уапсен"

Рано утрово е уапсен К.Г., главниот осомничен за нападот врз Зијадин Села, пратеник и лидер на Движењето за реформи на ДПА, објави КОХА.  Заедно со него е уапсен и неговиот татко, човек со мустаќи кој што се гледа во првичните снимки кои ги објавија медумите

Read More

Жител на Пеќ е уапсен откако повикувал на тероритички напади во Косово, во пресрет на големиот христијански празник, Велигден - соопшти косовската полиција. Според косовските медими, уапсеното лице е Ракип Абдули по потекло од Опоја кај Драгаш. Тој последните денови јавно, преку социјалните мрежи повикувал

Read More

Едно лице е уапсено во Стокхолм кое ја признало одговорноста за денешниот напад на стоковната куќа во центарот на Стокхолм, при што загинаа 4 лица, а 15 се повредени, полицијата ја потврди вестa. Уапсениот наводно имал лесни повреди. Шведската полиција соопшти дека води истрага за

Read More

Барател на азил со македонски пасош бил приведен денеска од полициска екипа во градот Мајнхајм во покраината Северна Рајна Вестфалија откако соседите пријавиле нарушување на јавен ред и мир, јавува дописникот на МИА од Берлин. Според извори од полицијата во Мајхнајм, инцидентот се случил откако било

Read More

Три лица се уапсени вчера во центарот на Венеција, под сомнеж дека се припадници на исламистичка џихадистичка ќелија, соопшти италијанската полиција. Специјалната антитерористичка полициска единица, неколку месеци следела група од Косово, за која се сомневала дека планира да им се приклучи на џихадистите во Сирија. Полицијата

Read More

Уапсен лидерот на руската опозиција. Рускиот опозиционер Алексеј Навални е уапсен во Москва на антикорупцискиот протест кој го организираше, јави Раша тудеј. Стотици демонстранти се собрале околу полициското комбе во кое полицијата го ставила Навални. Демонстрантите се обидувале да ги отворат вратите на возилото. Во неколку

Read More

Елвис, синот на Насер Кељменди, кој отслужува затворска казна на Косово, уапсен е на основа на меѓународна потерница на црногорскиот Интерпол, пишуваат медиумите во Подгорица. Како што наведуваат медиумите, Кељменди е уапсен вчера во Македонија, а Црна Гора го бара за издржување казна затвор во

Read More

Оперативците на српската Безбедносна информативна агенција (БИА) во Белград уапсија хрватски разузнавач. Уапсениот е агент кој имал државјанство и на Србија и на Хрватска, а работел за хрватската разузнавачка служба. Акцијата е спроведена во соработка со Високото јавно обвинителство во Белград. [caption id="attachment_62144" align="alignnone" width="800"] Безбедносна

Read More

Полицијата денеска го уапси 23 годишниот Ф.Ј. поради сомнение дека во фебруари оваа година лажно се претставувал како актерот Сергеј Трифуновиќ користејќи повеќе лажни профили на Фејсбук и така граѓаните ги доведол во заблуда да уплаќаат пари за неговата хуманитарна организација, соопштија од МУП. Како

Read More

Висок претставник на „Исламска држава“ е уапсен во градот Мутершат во западна Германија под сомнение дека ќе изврши терористички напад. Се работи за сириски бегалец на возраст од 24 години. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи во покраината Ринеланд-Палатинат потврди за германскиот весник „Билд“ дека

Read More