Tuesday, Jan 19, 2021
HomePosts Tagged "злоупотреба"

шки чорапи, влажни марамици, козметика, аутан, спреови, млеко за тело, смоки, цигари, мешан кашкавал и јајца од јапонска потполошка, напитоци од соја, гумени бонбони, свежа риба лосос и лаврак, сувомесни производи, овошје, фстаци и други јаткасти производи, се дел од продуктите кои ги купувала на

Read More

Директорот на гимназијата „Мирче Ацев” во Прилеп, Кире Николовски заработи уште една кривична пријава за политичкиот говор што им го држеше на учениците, повикувајќи ги да излезат на протест против албанската платформа. Пријавата ја поднел родител на еден од учениците, барајќи одговорност за злоупотреба на

Read More

За злоупотреба на службена положба и овластувања по член 353 од кривичниот законик, партискиот вештак на СДСМ, Мирослав Грчев е повикан во просториите на Основното Јавно обвинителство во понеделник. Имено, Грчев е пријавен за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластување, според член 353 од

Read More

Тројца поранешни министрите во Гватемала се уапсени под обвинение за злоупотреба на државни средства, а по други двајца полицијата се уште трага, соопштија властите во централноамериканската држава. Петмината осомничени биле министри во владата на поранешниот претседател Ото Перес Молина, кој веќе е уапсен под обвинение за

Read More

Опозицијата денеска поднесува нова  Кривична пријава за злоупотребите во МЗШВ. Пријавата се однесува на веќе објавениот скандал во МЗШВ со исплатите на фирмите во сопственост на семејството на градоначалникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димитриев а е  против поранешниот министер за земјоделство, Љупчо Димовски, против директорот на Платежна агенција, Тони Димовски

Read More

Поранешниот романски министер за внатрешни работи Габриел Берка вчера беше осуден на три години затвор поради злоупотреба на службената положба. Берка е обвинет дека во периодот од април 2010 до јануари 2012 година додека бил сенатор на Демократско-либералната партија и претседател на окружната организација на партијата

Read More

МВР поднесе кривична пријава против Ј.К.(35), кој се сомничи дека сторил кривично дело „злоупотреба на лични податоци“ по член 149 став 1 и 2 од Кривичниот Законик на Република Македонија. Тој без согласност ги злоупотребил корисничките податоци од профилите на две женски лица на возраст од 18 и

Read More

СЈО го отвори предметот „ТНТ“ односно, рушењето на станбено-деловниот објект Космос на Фиат Цановски како резултат на политички реваншизам од страна на екс премиерот и екс министерот за транспорт и врски. Бидејќи овие лица се опфатени со аболицијата на Иванов не се дел од истрагата,

Read More

Хрватската Комисија за утврдување на судир на интереси започна истрага против претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ под сомнеж за злоупотреба на службената положба, јави телевизијата Н1. Комисијата ја сомничи Грабар-Китаровиќ дека непотрошената сума од средствата за нејзината предизборна кампања што ги добила од државниот буџет,

Read More

Поранешниот албански министер за труд и социјална политика, Спиро Ксера е притворен поради сомневање за големи злоупотреби на својата позиција и присвојување на фондови наменети за лица со посебни потреби и проекти за ромската популација. Ксера (48) е жител на Ѓирокастро, а по барање на

Read More