Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "влез"

Секторот за внатрешна контрола во МВР денеска суспендираше шестмина полицајци инволвирани во насилните протести во Собранието. Како што објави НОВА, за петмина од нив е утврдено дека не интервенирале кога неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ја отвориле главната врата на Парламентот на демонстрантите и тие влегоа

Read More

Европскиот суд на ревизори ја открива малку позната страна на Европската унија, откривајќи дека првично се спротиставил на приемот на Бугарија и Романија во ЕУ, јавува дописникот на МИА. Бугарија и Романија и се приклучија на ЕУ во јануари 2007 година, што се случило и покрај

Read More

Со воведувањето на идниот Европски механизам за регистрирање на странски посетители (ЕТИАС), влезот во земјите-членки во Шенген зоната ќе почне да се наплаќа, а тоа ќе донесе од 500 милиони до две милијарди евра годишно. На иницијатива на Франција и на Германија, Европската комисија се подготвува

Read More

Единици на МВР го регулираат влезот во селото Стајковци каде не може да се пројде за автомобил бидејќи влегува тешка механизација која ќе работи на расчистување на теренот и остранување на насобраната кал и отпад од наносите кои ги донесоа поплавите, известува Плус инфо. Пред

Read More

Шарената револуца продолжува низ Македонија. Денеска, граѓаните на Битола го блокираа влезот на градот од страна на Охрид. Ова беше најавено уште вчера како одоговор на кривичните пријави кои ги добија учесниците во „Шарената револуција“ поради боењето на општинската зграда. Протестите во Битола со кои ја

Read More

Се заострија односите на соседите поради прашањето за УНЕСКО. Специјалните сили на косовската полиција денеска уапсија 15 Срби, вработени во националниот парк Шара во Брезовица, соопшти директорот на српската Канцеларија за Косово и Метохија Марко Џуриќ и објави дека ќе побара итна вонредна седница на

Read More

Дубровник станува уште поскап. Градските власти воведуваат такса на поширокото подрачје на градот. Доколку во следната летна сезона одлучите со автомобил да се задржите подолго од еден час во овој град ќе треба да платите такса од 40 куни (околу 5,3 евра) по час. Градоначалникот на

Read More

Утрово во Словенија влегле околу 1.100 бегалци, а уште неколку стотина чекаат на граничниот премин обрежје - Брегана, информира словенечката полиција. Бегаците се регистрирани на приемниот центар во Брежице и се префрлина во прифатни центри низ целата држава. Владата на Словенија се изјасни дека ќе прифати

Read More

На два јужни окрузи во Унгарија е прогласена вонредна состојба откако на сила стапија новите закони за спречување на илегален влез на мигрантите. Околу 60 лица се уапсени поради обвинение за обид да се пробие оградата со бодликава жица на границата со Србија. Полицијата се изјасни

Read More

Светските медиуми будно ја следат состојбата со мигратите во Македонија. Вчерашниот бурен ден ги собра камерите на македонско-грчката граница. Russia today направи снимка од дрон на македонската граница, каде може да се забележи големиот број мигранти кои чекаат да влезат во Македонија. Вчера полицијата соопшти

Read More