Monday, Nov 30, 2020
HomePosts Tagged "закани"

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешниот брифинг со новинарите изјави дека премиерот, Зоран Заев, додека бил само лидер на СДСМ, но и сега, откако е претседател на Владата, е под постојани закани од атентат. Заев добивал индиректни закани додека како лидер на СДСМ пред

Read More

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска го осуди последниот случај кога екипа на ТВ Шења била попречена во известување за комунални проблеми во општина Чаир од симпатизери на ДУИ и повика на преземање на неопходните мерки за расчистување на ваквите случувања. „Безбедноста на

Read More

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува заканите кон медиумите охрабрени од доаѓањето на власт на Зоран Заев. „Заканите кон новинарите кои не мислат исто како Зоран Заев кои во последен период се повеќе зачестија, се класичен пример за замолчување на медиумите. ВМРО-ДПМНЕ е згрозена од ваквите изливи на омраза

Read More

Од нас се оградивте и не осудивте како насилници, ние се оградуваме од вас и ве осудуваме како предавници - гласи коментарот на еден од насилниците кои упаднаа во Собранието. Тој, преку социјалните мрежи упати и закани до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Еден од нив, кој што

Read More

Апелите за смирување на состојбите кои дојдоа и од меѓународната заедница и од политичките партии не допреа до демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“. На вечерашниот 71 протест, во првите редови на маршот можеше да се забележи голем транспарент на кој беа нацртани бесилки покарј

Read More

Заканите по живот кон лидерот на СДСМ, Зоран Заев не стивнуваат. Лицето Јован Ване Петров, вработен во Центарот за социјални работи во Кратово му се заканува на Заев дека ловот е отпочнат и нема да престанат додека не завршат со него. – Зоран Заев, за разлика

Read More

Графити со заканувачка содржина повторно осамнаа на куќата на охридскиот пратеник од редовите на СДСМ Томислав Тунтев. Ова е втор ваков случај во период од два месецa истиот пратеник да добива јавни закани по живот. „Смрт за Тунте” и „Тунте предавник ќе патиш” се дел

Read More

Скандали и во босанскиот Сојуз на синдикати. На последната седница на Претседателството на Главниот одбор на Сојузот на самостојни синдикати на БиХ кулминираа несогласувањата на синдикатите во Федерацијата. Освен обвинувањата на сметка на актуелното раководство на ССС (Сојуз на самостојни синдикати) поради негрижата за континуираното

Read More

Поранешниот пратеник на СДСМ, Ѓорги Спасов смета дека САД и ЕУ треба да воведаат сериозни санцкии за претседателот Ѓорге Иванов по заканите за апсење на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изнесени во интервјуто за виенскиот весник „Вијенер Цајтунг“. „Хапсиќемо Власија - така се закануваше и

Read More

Откриена СМС порака наводно од страна член на ВМРО-ДПМНЕ открива дека вчерашниот собир пред прилепската гимназија Мирче Ацев бил испланиран од страна на висок функционер партијата. Собирот на учениците од другите средни училишта во Прилеп било да се исплашат „комуњарите“, а тие вчера извикуваа погрдни

Read More