Sunday, Jun 28, 2020
HomeДЕНЕШНАСветУапсен романскиот вицегувернер на Централна банка поради корупција

Уапсен романскиот вицегувернер на Централна банка поради корупција

Bogdan-Olteanu

Романската полиција денеска го уапси вицегувернерот на Централната банка, Богдан Олтенау, во рамки на истрагата за корупција што ја спроведува Националната дирекција за борба против корупција.

Како што јавуваат романските медиуми, Олтеану веќе се наоѓа во притвор, а дирекцијата бара да му биде одреден 30-дневен притвор.

– Во тек е истрага, обвинителите сакаат тој да остане во притвор 30 дена – посочи претставник на дирекцијата.