Friday, Jun 5, 2020
HomePosts Tagged "тужба"

За јуни е закажан стартот за судскиот процес во кој „Рамстор“ го тужи „Скопски пазар“ за неоснован прекин на преговори за преземање на маркетите на македонската од страна на турската компанија. Со тужбата, како што пренесуваат судски извори, инвеститорот од Турција бара 100 илјади евра

Read More

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, судијата Владимир Панчевски, поднесе кривична пријава против специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и против претседателката на Основниот суд во Гевгелија, Злата Попова. Панчевски во пријавата ги товари Јанева и Попова дека по претходен договор ги пречекориле своите службени овластувања

Read More

Одлуката на министерот за внатрешни работи е партиски донесена и монтирана, вели пратеникот Амди Бајрам за одлуката на МВР за физичката пресметка во Шуто Оризари да поднесе прекршочни пријави за осум лица, меѓу кои и градоначалникот на општината Елвис Бајрам. – Го обвинува градоначалникот на Шуто

Read More

Во период кога погледите се свртени кон иднината на објектите од проектот Скопје 2014, процесите и начинот на урбанистичко планирање што доведоа до еден ваков катастрофален проект се олицетворуваат и во начинот со кој раководството на Општина Центар продолжува да планира и гради во градски

Read More

Групата на граѓански активисти, учесници во протестите на Шарената револуција кои ќе поднесат тужба против лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски постојано расте. Во моментов, повеќе од 1.200 активисти се дел од Фејсбук групата наречена „Тужители“. Новинарот Томислав Кежаровски, по вчерашната прес конференција на Груевски, објави

Read More

По синоќешната одлука на Владата за стопирање на исплатата на средствата за невладините организации од Македонија, со реакција до медиумите се јави невладината „Јасна иднина“. Во соопштението потпишано од извесен Валентин Црвенкоски, потпишан како претседател на Здружението на граѓани „Јасна иднина“ од село Небрегово, Долнени, пишува

Read More

Деведесет и девет проценти од потребните услови за претстојниот Куп на УЕФА се исполнети или се во завршна фаза. Арената „Филип Втори“ е подготвена и ја доби оценката „добар“, но до 8 август, кога треба да се одржи манифестацијата, во состојба сме да ги подигнеме

Read More

Овие понижувања, местенки, прекршувања на правото нема да поминат. Подготвуваме тужба за сите овие нелегални работи што деновиве се случија во Собранието со нелегалниот избор на претседател на Собранието, најавија денеска организаторите на протестите од граѓанската иницијатива. „Имаме одлични правници на нашата страна. Тужбата е комплексна,

Read More

Разрешување на Александар Атанасов, генералниот директор на ЈП „Водовод и канализација“ најдоцна до 12 мај – вакво ултимативно барање му испратија СУТКОЗ и избрканите работници на скопскиот градоначалник Коце Трајановски. Доколку Трајановски сè уште нема „слух“ да го смени директорот од оваа функција, Синдикатот најави

Read More

Во новата систематизација на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, која е во фаза на усвојување, за работното место оператор на пумпени станици на кои им се повлече оружјето, кое патем беше старо и неупотребливо, не е утврдено да поседуваат и користат оружје, од причина

Read More