Monday, Jun 29, 2020
HomePosts Tagged "дојран"

Жителите на Дојран денеска на референдумот гласаа против отворање на рудникот Казандол и против отворањето нови рудници. Според резултатите објавени од општинската изборна комисија, на референдумот излегле да гласаат 51,22 отсто од регистрираните гласачи или 1.407 од 2.747 полнолетни жители. На референдумот излегле доволен број гласачи

Read More

Партијата Левица денеска, по повод одбивањето на Градоначалникот на општина Дојран, Борче Стамов да го потпише барањето за одржување на референдум за отворањето на рударскиот комплекс во „Казандол“, порача дека е крајно време да се испратат во историја сите оние кои „неодговорно се однесуваат или

Read More

Жителите на Дојран на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отварање рудници или не во југо- источниот дел на државата. Советот на ова општина донесе одлука на 18 јуни дојранчани сами да одлучат дали се за или против отварање на рудниците Казандол и Башибос. Одлуката

Read More

Македонските граѓани максимално ќе ги искористат слободните денови кои ги носат Велигденските празници, па така тие кои не отпатуваа во соседните земји или некаде подалеку ќе ги наполнат домашните туристички капацитети во Дојран, Охрид, Берово и останатите места. Хотелиерите и угостителите исто така имаат големи

Read More

Според наодите на Министерството за земјоделие „пираните“ или поточно амазонскиот паку вид на риби не се крволочни, односно не се опасни за безбедноста на луѓето иако имаше извештаи дека дојрански рибари биле каснати. Оваа риба не е автохтоно за езерото и претежно се храни со

Read More

Царинските службеници успеале да запленат 34 килограми марихуана скриени во камион кој се обидувал да ја премине границата кај Дојран. Камионџијата имал вкупно 35 пакетчиња спакувани во патнички торби кои се дадени на вештачење. Истрагата е во тек и против него ќе биде поднесена соодветна

Read More

По завршувањето на првата фестивалска вечер во Дојран посетителите се многу задоволни од приредената забава со квалитетни настапи на Дубиоза Колектив и Роџер Санчез проследени и со огномен за официјален старт на Д Фестивал.  Голема забава преку ден во многу опуштена атмосфера има и во кампот

Read More

Околу 200 учесници в недела ќе ги одмерат силите на третата серија трки на пет километри на плажа „Beach Run 2016“ во Дојран. Стартот е закажан за 18 часот под јаворите во Стар Дојран, а покрај досегашните учесници од трките во Скопје и во Претор, за

Read More

Адреналинската спортска атракција Цевитана Bubble Football продолжува во Дојран каде натпреварите ќе се одржат во склоп на Д фестивалот. Во текот на трите фестивалски дена, од 15-ти до 17-ти јули во автокампот Партизан од 17-20 часот ќе се играат натпреварите меѓу пријавените тимови, а посетителите

Read More

Изложбата „Дојран ресорт“, составена од големи паноа со модни фотографии поставени на шеталиштето долж Дојранското езеро, ќе биде отворена в сабота со почеток во 11 часот. На дневната забава од отворен карактер ќе бидат презентирани фотографии направени на повеќе значајни локации и историски објекти низ

Read More