Monday, Mar 23, 2020
HomePosts Tagged "бомба"

Евакуирани ќе бидат сите, речиси 400 жители на селото Вурберк во североисточниот дел на Словенија, откако нивни сосед нашол неексплодирана авионска бомба и со камион ја донел дома. Селаните ќе бидат евакуирани утре, а ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови откако

Read More

Осомничениот за поставување на експлозивна направа во просториите на Собранието, за време на насилствата минатиот месец, доби 30 дневен притвор - соопшти Основното јавното обвинителство. „Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија на предходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави

Read More

Скопската полиција поднесе кривична пријава против Ј.Л. (41) од Скопје за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи и за предизвикување општа опасност. Тој, според МВР, на 27 април околу 19 часот заедно со толпата влегол во Собрание на Република Македонија.

Read More

Најамалку 19 лица загинаа откако експлозија одекна во концертната сала во Манчестер, Велика Британија каде настапувала поп пејачката Аријана гранде. Британската полиција соопшти дека вечерва се случила огромна експлозија неколку минути по завршувањето на концертот. Портпаролот на Гранде изјавил, "Аријана е добро. Се' уште се истражува

Read More

СДСМ денеска преку соопштение го осуди инцидентот за кој соопшти пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и побара МВР брзо да го расветли. „Најостро го осудуваме инцидентот што се случил во домот на родителите на Антонијо Милошоски. МВР мора веднаш да го расветли случајот со поставената бомба,

Read More

Деактивирана е бомба, поставена во село Ижиште на задната врата на куќата на таткото на фронтменот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Полицијата ги испитува мотивите и нема сознанија. Милошовски тврди дека е политика! Ова го соопшти самиот тој во својот Фејсбук профил и на Твитер. Според неговите

Read More

Припадници на одделението за антитероризам на МВР синоќа ја отстраниле импровизираната експлозивна направа пронајдена вчера попладне по 17 часот во Собранието во ходникот на 1-ви кат. Од МВР изутринава информираа дека експлозивната направа е предадена за натамошна постапка и се работи на расчистување на случајот. Импровизираната направа

Read More

Вчера пред „Еуробанк“ во Атина била активирана бомба во која нема информации за повредени или зафгинати, а според првичните проценки на полицијата нанесена е само помала материјална штета. Екплозијата ги оштетила влезот и прозорците во банката, а причинила материјална штета и на соседните згради. Чуварот во

Read More

Фрлена бомба утрово околу 5:30 фрлил бомба во општинската зграда во Зрењани. Српската полиција го уапси 29 годишниот Б.К. кој е осомничен дека ја фрлил бомбата. Полицијата соопшти дека нема настрадани бидеји било премногу рано и немало никој на улиците. Наненсена е помала материјална штета.

Read More

Припадници на Единицата за антитероризам на МВР денеска по 13 часот извршиле комплетно пребарување на внатрешноста на Основниот суд Тетово и просторот околу него, при што не се пронајдени никакви експлозивни или други средства, по дојавата од изутрината дека има експлозивна направа во судот, соопшти

Read More