Thursday, Aug 13, 2020
HomePosts Tagged "жители"

Месец дена по страотното невреме, жителите на Стајковци не само што не можат да се справат со старите штети, туку и мораат повторно да го преживуваат истото. Нивните дворови се под вода, а надлежните не ги враќаат пумпите во селото. Принудени се сами да ја

Read More

Премиерот Димитриев заедно со Никола Груевски ги посетија жителите на Стајковци кои беа најпогодени во вчерашното силно невреме и дадоа насоки како ќе се расчистува теренот и како ќе се ангажира помошта. - Најважно беше денес да се спасат луѓето и да се расчистат главните сообраќајници,

Read More

Ешерихија коли, фекалии и најразлични бактерии во водата во селото Богомила. Жителите на едно од најубавите села во Македонија плаќаат за бактериолошки неисправна вода - пренесува 24 Вести. Од 2013 година, микробиолошките испитувања од центарот за јавно здравје покажуваат висока загаденост на водата и присуство

Read More

Големо внимание предизвика оваа фотографија која ја сподели жител на Црниче, каде се гледа како речиси целото тркало од камионот е пропаднато во една дупка. Според тамошните жители, станува збор за дупка во непосредна близина на шахта, а причината е неквалитетното тампонирање околу отворот на

Read More

Маскирани лица вчера отворија оган врз локалани жители, кои дошле да им помогнат по сообраќајна несреќа на магистралниот пат Приједор-Сански Мост во северозападниот дел на Босна и Херцеговина. Како што јави Танјуг, жителите од блиското село Ракелиќ поправале голема дупка на патот, кога на нив налетало

Read More

Судот реши да ги спои двата случаи за нападите во кумановско Диво Насеље со тоа што процесот ќе започне отпочеток откако покрај на терористите кои беа инволвирани во престрелките ќе им се суди и на жители на населбата кои се обвините дека им помагале и

Read More

На островите Фиџи во неделата започнаа големите операции за расчистување по минувањето низ овој архипелаг во Пацификот на најмоќниот ураган во историјата кој однесе пет човечки животи. Ураганот Винстон беше следен од ветрови со јачина до 300 километри на час, забележа Центарот за тревожење од урагани

Read More

Жителите на општина Карпош денеска повторно излегоа на протест против деталниот урбанитички план за кој велат дека е донесен сомнително и нетранспарентно. Тие во 12 часот го блокираа сообраќајот на булеварот Партизански одреди, на крстосницата кај трговскиот центар „Скопје сити мол“. Претходно, тие испратија и писмо

Read More

Жителите на грчките острови, кои беа на предната линија во бегалската криза, ќе бидат номинирани за Нобеловата награда за мир со поддршка на националната влада, соопшти денеска весникот „Гардијан“. Од 900.000 бегалци кои влегоа во Европа минатата година, повеќето беа пречекани од жителите на грчките

Read More

Според последниот извештај на Обединетите нации за прирастот на населението во наредните стотина години Европа ќе забележи драстичен пад на популацијата и до 2100 година ќе има помалку од 680 милиони жители. Трендот на опаѓање на населението е многу присутен и на Балканот, а истото

Read More