Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "договор"

ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да престане со својата неодговорна политика и наместо тоа, да покаже одговорност и да дејствува во решавањето на отворените прашања, во унапредувањето на добрососедските односи и отворањето на евроатлантските перспективи, стои во реакцијата на владејачката СДСМ на одлуката

Read More

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа одлучил дека партијата нема да го поддржи договорот за добрососедство со Бугарија во Парламентот на Република Македонија, соопштија денеска од ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението се наведува дека е добро да се потпише договор за добрососедство со Бугарија, заради зацврстување на соработката и

Read More

Балканот, Европа и светот споделуваат заедничка историја, да не гледаме назад кон минатото, да ги затвориме отворените прашања и да продолжиме заедно да се радуваме кон заедничката иднина, изјави премиерот Зоран Заев по затворената седница на Комисијата за надворешна политика, каде што пред опозицијата и

Read More

Трамп соопшти дека конечната одлука на САД за тоа дали ќе останат во парискиот Договор за климата, може да се очекува следната недела. Ваквото негово соопштение, како и вообичаено, напишано на Твитер, доаѓа откако претходно одби да се обврзе на останување на САД во радикалниот климатски

Read More

Анкара би можела да го преиспита или суспендира договорот за мигрантите со ЕУ ако Брисел не одговори позитивно во врска со безвизното патување на Турците, изјави шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Во интервју за телевизијата „А хабер“ Чавушоглу рече дека спогодбата за мигрантите и визната

Read More

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во писмо до претседателот Иванов истакнува дека политичките лидери во Македонија треба да се фокусираат на имплементирање на договорот од Пржино како рамка за одржливо решение на политичката криза. „Изборите од 11 декември биле есенцијален чекор кон решавање на кризата.

Read More

Портпаролката на Еврокомисијата, Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел потврди дека за отворање на пристапните преговори на Македонија со Унијата одлучува Европскиот совет, а не Комисијата. - Како што знаете, ние не коментираме коментари и јас нема да коментирам туѓи коментари. Но, вие сте свесни

Read More

Раперот Кание Вест постигна договор со унгарскиот рок пејач кој ја обвини американската хип-хоп ѕвезда за кражба на една од неговите најпознати песни. Унгарецот „Габор Пресер“ тврди дека една третина, односно 85 секунди од песната на Кание Вест New Slaves се украдени од неговата песна

Read More

Делегациите на Белград и Приштина се договорија за продолжување на статусот на неутрални регистарски таблички на уште пет години. Претходниот договор за привремени неутрални таблички е постигнат во 2011 година, а престанува да важи од 1 ноември оваа година. Делегацијата на Белград соопшти дека е задоволна од

Read More

Сириската влада го одобри руско-американскиот договор за примирје кое би требало да стапи на сила во понеделник меѓу владата и бунтовниците, извести во саботата службената агенција SANA повикувајќи се на информирани извори. „Сириската влада го одобри предлогот, и во Алепо ќе стапи на сила режимот на

Read More