Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "Ѓоковиќ"

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го искористи интервјуто после првиот натпревар на УС Опен за да им се заблагодари на организаторите, но и за малку да ја позабавува публиката. За време на церемонијата на отворањето на турнирот настапуваше Фил Колинс, а Ѓоковиќ го отпеа

Read More

Српскиот тенисер нема да учествува на овогодинешниот турнир во Синсинати, единствениот Мастерс кој му недостасува во кариерата. Тој поради умот и повреда се реши да го прескокне турнирот во Синсинати и после Рио, да заигра на УСА Опен. Ѓоковиќ заврши настапот на Олимпијадата во рио

Read More

Првиот тенисер на АТП листат Србинот Новак Ѓоковиќ, за време на турнирот во Торонто доби изненадувачка понуда за брак!. Но, ова не беше брачна понуда напишана на некој транспарент, туку едно момче од трибините извика понудувајќи му брак на српскиот тенисер. Иако оваа понуда делуваше

Read More

Најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ денес го претрпе првиот Грен Слем пораз после 30 победи по ред. Подобар од него во третото коло беше Сем Квери кој успеа да ја заврши работата која ја започна во петокот и да слави со 7:6, 6:1, 3:6,

Read More

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро верува дека Новак Ѓоковиќ може да стане најдобар тенисер во историјата. Мекинро сепак истакнува дека Ѓоковиќ уште нема напаѓачка игра како Нада и Федерер и додава дека српскиот тенисер е совршен амбасадор на тенисот. „Новак се уште нема димензија како Федерер

Read More

Првиот светски рекет сними реклама за Пежо. Рекламата е направена специјално за отворањето на Роланд Гарос и во неа го гледаме малиот Ѓоковиќ кој едноставно не е талентиран за виолина, но некако случајно во неговиот живот долетува тениско топче и му ја покажува неговата вистинска

Read More

Кеи Нишикори вели дека нема што да загуби и дека ќе даде се од себе во финалната средба од турнирот Мастерс 1.000 серии, во која ќе се сретне со српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Петиот рекет на планетата, Јапонецот Нишикори до финалето на Флорида стигна после

Read More

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ го заврши својот настап на ATP турнирот во Дубаи во четвртфиналната рунда, после тоа што беше принуден да го предаде натпреварот против Филисијано Лопез. Српскиот тенисер за време на натпреварот против Шпанецот имаше проблеми со окото, па беше принуден

Read More

Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ ги тужи властите на сојузната држава Рио де Женеиро поради долг, пренесуваат бразилските медиуми. Ѓоковиќ во 2012 година со Густав Кертен одигра ревијален натпревар и според договорот на српскиот тенисер требаше да му бидат исплатени 1,1 милион долари, до

Read More

Крис Еверт, поранешна прва тенисерка на светот и освојувач на 18 Грен слема, смета дека Надал неможе да го загрози Ѓоковиќ на ниту една подлога. Ѓоковиќ со триумфот во финалето во турнирот во Доха, за прв пат успеа да дојде до предност кога се меѓусебните

Read More