Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "МРТ"

Владата на синоќешната седница ја утврдила предлог – одлука за усвојување на годишната програма за работа на Македонската радио-телевизија (МРТ) за 2018 година и предлог – одлука за одобрување на финансискиот план за 2018 година на МРТ. „Оваа одлука е придружена со мислењето на Владата во

Read More
POST TAGS:

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и амбасадорот на Шведска во Македонија, Матс Стефансон разговараа за реформите во медиумската сфера, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, како и за јавниот радиодифузен сервис. Манчевски се осврнал на промените во начинот на финансирање

Read More

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја повика Владата итно, во најкус можен рок, да обезбеди пари за намирување на долгот што Македонската „радио-телевизија“ (МРТ) го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра. Програмскиот совет на МРТ на вчерашната седница донесе

Read More

Главниот и одговорен уредник на првиот програмски сервис на Македонската телевизија, Диме Ратајковски, поднел оставка од својата функција, потврдуваат од МРТ. Ратајковски оставката ја поднел уште пред половина месец до советот на МРТ, а навел дека одлуката ја донел од лични причини. Во времето на Ратајковски,

Read More

Ад кох телото за следење на медиумите во предизборниот период ја донесе својата прва одлука, односно поднесе предлог за изрекување на прекршочна казна за Првиот програмски сервис на Македонската радиотелевизија МРТ 1, поради емитување владини реклами. „Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски медиуми, по поднесениот предлог

Read More

Ноќеска во 40-тата година од животот ненадејно почина Марија Петковска, новинар во дескот на Македонската радио телевизија. Колективот на МРТВ по повод смртта на својата колешка испрати сочуство до семејството, сопругот Димитар и ќерката Мила. Погребот ќе биде извршен утре на Градските гробишта во Бутел

Read More

СДСМ преку ноќ, повторно, го промени ставот. Сега, Тие немаат никаков проблем околу Избирачкиот список, а ја прифатија и Методологијата за негово прочистување, следејќи го примерот на останатите три партии пред нив. Иако изгледа дека СДСМ вразумиле во преговорите, тоа не е така. Сега, преговарачите

Read More

По заминувањето на Горан Петрески од функцијата, сега Македонската радио телевизија неговиот наследник ќе го бара од оние што ќе се пријават на интерниот оглас кој таа го распиша. Надежта на одговорните во МРТ лежи во ветената плата од 450 евра, односно 27.804 денари. За

Read More

Преговорите се во прекин. Владеачката партија го напушти процесот бидејќи им биле игнорирани предлозите. ВМРО-ДПМНЕ одлучи да замине од зелената преговарачка маса, незадоволни од одлуките и одбивањето на нивните предлози. Посредниокот во преговорите, добропознатито, Ванхауте изрази надеж дека владејачката партија ќе смогне сили и разум да

Read More

Во пресрет на политичкиот договор за либерализација на медиумите, предвиден со договорт од Пржино за чија реализација сеуште преговараат работните групи за медиуми на политичките партии во Клубот на Пратениците во Скопје, МРТ денеска издаде „етички кодекс“ за известување и работа. Етичкиот кодекс кој, како што

Read More