Friday, Feb 21, 2020
HomePosts Tagged "бизнисмен"

Аманасио Ортега, шпанскиот бизнисмен и сопственик на „Зара“ и уште неколку модни брендови е прв на листата од најбогати личности според магазинот „Форбс“. Ортега со ова се најде пред основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс кој до сега убедливо ја држеше првата позиција на оваа листа.

Read More

Бизнисменот Орце Камчев кој еден од најбогатите македонци беше повикан од СЈО, но засега не е познато во какво својство, дали како сведок или пак како осомничен во некоја од истрагите. Денеска околу 11 часот Камчев ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство, но распитот

Read More

Грчкиот бизнисмен Киријакос Мамидакис чија нафтена компанија „Mамидоил Џетоил“ банкротираше во јуни, извршил самоубиство во својот дом во предградието Дионис во Атина, јавува Телма Мамидакис си пукал во главата. Телото го пронашол неговиот зет попладнето, а пиштолот бил до него. Според првичните информации во собата бил

Read More

Албанската полиција објави денеска дека Египќанец кој тврди дека албански бизнисмен му е должен 70.000 евра, киднапирал брод на бизнисменот заедно со двајца членови на екипаж. Полицијата денеска објави дека Абдел Мохамед Салам, (30) го напуштил албанскиот пристаниен град Драч со украден брод на кој биле

Read More

Трет обид за преземање на Макпетрол. Понудата повторно е одбиена поради некомплетна документација. Телма објавува дека се работи за контроверзниот израелски бизнисмен, Ури Бидер. Во базата на податоци за фирми основани во Англија од каде дојде понудата за купување на Макпетрол може да се најде

Read More

Основниот суд Скопје 1 го прифати подигнатото обвниение против Зоран Заев за корупција и предметот ќе го распредели до судија од одделението за организиран криминал и корупција. Во соопштението на судот стои дека „по одржаното јавно рочиште за оценка на обвинителниот акт на 01.07.2015 година, како

Read More

Полиција разби добро организирана криминална група со разработена шема за брзо и лесно богатење на сметка на државаната каса. Нафтени компании затајувале данок и го оштетиле буџетот за 562.000 евра, а за тоа се послужиле со фалсификувани фактури од рафинеријата Окта. Главен организатор и првоосомничен е

Read More

Вчера во населбата Топанско поле била активира рачна бомба пред домот на познат бизнисмен, а од експлозијата настанала помала материјална штета без последици врз луѓето. Куриозитет е што во близина живее и вицепремиерот Муса Џафери. По експлозијата екипа на МВР направила увид и ќе се

Read More