Friday, Jan 15, 2021
HomePosts Tagged "МПЦ"

Рускиот патријарх Кирил денеска во Москва ќе се сретне со бугарскиот патријарх Неофит и со српскиот патријарх Иринеј, во рамки на Серускиот православен собор. Со бугарскиот патријарх ќе патуваат и дел од владиците што се во составот на комисијата што Бугарската православна црква ја оформи за

Read More
POST TAGS:

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) изрази благодарност до бугарскиот патријарх Неофит и до членовите на Светиот архиерејски синод на Бугарската православна црква, кои денеска донесоа решение за да прифатат да бидат мајка црква на МПЦ. „Донесеното решение на САС на

Read More
POST TAGS:

Синодот на Бугарската православна црква – Бугарска патријаршија го прифати барањето да и биде мајка црква на Македонската православна црква и да ја застапува пред помесните православни цркви. Синодот на БПЦ на денешното заседание во комплетен состав го разгледа писмото од архиепископот на МПЦ- ОА, г.г.

Read More
POST TAGS:

Решението за Македонската православна црква (МПЦ-ОА) се бара толку многу години, па затоа е сложено и треба многу добро да се осмисли, изјави денеска бугарскиот патријарх Неофит во одговор на новинарско прашање за тоа зошто толку долго се бара решение за МПЦ. Неговата светост забележува дека

Read More

Барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) да ја прифати Бугарската православна црква (БПЦ) како мајка црква е нормално, логично и потребно, пишува струмичкиот митрополит Наум во анализата за бугарската новинска агенција БГНЕС. Митрополитот Наум во својата кратка анализа ја објаснува врската меѓу БПЦ

Read More

Бугарија и Бугарската православна црква се единствени во желбата за развој и продлабочување на односите меѓу Бугарија и Македонија, констатираа денеска бугарскиот претседател Румен Радев и бугарскиот патријарх Неофит. Патријархот го уверил Радев во добрата волја на Бугарската патријаршија да се бараат патишта за успешно решавање

Read More

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ. Тој вели дека се спротивставил во

Read More

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во Грција, „Ортодоксија“ и „Ромфеа“ ја пренесуваат веста за дописот испратен од МПЦ-ОА до БПЦ, а објавен

Read More

Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија испратил писмо до Бугарската православна црква во кое бара од неа да ѝ биде црква – мајка ако ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, објави емисијата „Вера и општество“ на Бугарската национална телевизија (БНТ). Писмото е испратено на 9 ноември до Светиот

Read More
POST TAGS:

„И по поминати три дена од поднесеното обвинение на СЈО за случувањата во Општина Центар при протестот за изградба на црква и писмената реакцијата на ДПМНЕ, МПЦ и понатаму молчи. Имено, во последното соопштение на ДПМНЕ се вели дека: „претставници на Македонската православна црква и

Read More