Monday, Aug 10, 2020
HomePosts Tagged "парк"

Уште еден парк во населбата Тафталиџе преку ноќ е заграден со градежни тараби, а една жителка ја повика екипата на pozitiv.mk од самото место да извести за новонастанатата состојба. Таа сакаше да биде анонимна, но ни обезбеди пристап за фотографии од височина од кои се

Read More

Школка во звук е музички и мултимедијален настан кој по втор пат се организира во Градскиот парк Скопје. Целта на проектот Школка во звук е да привлече што повеќе млади луѓе да настапат пред публика и да се афирмираат. Со оглед на тоа што настанот

Read More

Директорот на АД за Стопанисување со станбен и деловен простор денеска рече дека градењето на зграда во паркот во Тафталиџе на улица Букурешка нема да биде откажно - пренесе Фокус. Информираше и дека поднеле кривична пријава против непознат сторител за спречувањето на почнување на градежните

Read More

Само една недела откако жителите по четврти пат го одбранија паркот во Тафталиџе, утрово повторно дојдоа багери и камиони со намера да почнат да копаат темели за изградба на петкатница во паркот на улица Букурешка. Граѓаните, главно пензионери, повторно се мобилизираа и ги спречија работниците

Read More

Утрово градежна механизација се упатила кон паркот во населбата Тафталиџа каде треба да никне нова зграда, но група на граѓани веднаш се организирала и ги блокирала по што се насобраа новинарски екипи и полиција. Градежните работници мораа да се повлечат со што паркот е привремено

Read More

Штипјани револтирани од зафатите за урбанизација на паркот во населбата „8 Ноември“, вчеравечер започнаа граѓански протест со паролата „Паркот не го даваме“. Потенцираат дека полицијата ја намало да го заштити правото на протест согласно Уставот. На синоќешниот протест беа блокирани две артерии, додека за наредниот најавуваат

Read More

Градоначалниците на Град Скопје и на Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски,  денеска ќе го претстават новиот парк во оваа скопска општина. Паркот се наоѓа покрај булеварот „Февруарски поход“, кај последната автобуска станица број 5.

Read More

Огромен орел се обидел да грабне мало момче, додека траела изложба на ретки птици во Австралија. Група луѓе, кои заедно со момчето учествувале во популарна програма за запознавање со дивината во тој парк, вчудоневидено гледале како орелот го фаќа момчето за глава, кое успеало да побегне

Read More

Во удар на гром во Париз повредени се осум деца од кои две се во потешка состојба, јавува дописникот на МИА од Париз. Громот удри во паркот Монсо, во момент кога во Париз имаше невреме. Последниве години повеќе градови превентивно ги затвораат парковите, кога е

Read More

Граѓаните на општина Карпош пред две недели се кренаа на протест против изградбата на станбен комплекс на Улица Букурешка. Денес, околу 8 часот изутрина, работници со механизација пристигнаа на теренот каде Акционерското друшво за станбен и деловен простор планира да издигне петкатница. Иако ги извадија лопатите

Read More