Tuesday, Jun 2, 2020
HomePosts Tagged "дете"

Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопшти дека е поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете, за што му е определен и притвор од триесет дена. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел

Read More

По информативниот разговор со првиот човек на неврохирургија, Aлександар Чапаровски, според неофицијални информации извршен е претрес во неговиот дом и неговата канцеларија. Во канцеларијата биле пронајдени 30.000 евра – велат извори од МВР за ТВ 24. Оттаму додаваат дека се пронајдени уште 1.000 евра во

Read More

Полицијата во Москва вчера уапси 9 годишно дете поради рецитирање поезија. Апсењето цело време го снимала мајката на момчето, а по објавување на видеото, на социјалните мрежи се појавија низа реакции за постапките на полицајците. https://youtu.be/TTLgbi0rCqk Претседателката на Комисијата за заштита на семејството и децата при Јавната

Read More

Четири годишно дете од село Морани се бори за живот во Градската општа болница. Околу 13 часот со автомобил било прегазено од 62- годишник. Сообраќајната несреќа се случила на улицата „Цветан Димов“ кај Јаја Паша. Од Градската општа болница „Свети Наум Охридски“ случајот го пријавиле в

Read More

Тешко повредено е деветгодишно дете кое вчера во Чаир било удрено од патничко возило „форд фокус“. Според МВР, несреќата се случила на улицата „Лазо Трповски“, а со возилото, со скопски регистарски ознаки, управувал Ќ.Ф.(59) од Скопје. Детето има фрактура на двете коски од левата подлактица. Префрлено е во

Read More

Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во селото Бачишта, Кичево. Детето беше на апарати за дишење три дена, во критична и

Read More

Триесетгодишен скопјанец пријавил дека вчера околу 12 часот од домот во непознат правец се оддалечила неговата сопруга Љ.Н. (30). Исто така вчера, 24-годишен кумановец пријавил дека на 15 септември од дома исчезнала неговата невенчана сопруга, А. В. (31), заедно со неговиот двегодишен син. Полицијата презема мерки за

Read More

Во Белгија првпат во историјата е извршена законска евтаназија на дете, објавија денеска белгисите медиуми, не прецизирајќи на колкава возраст било детето и од која болест било заболено. Според истите извори, болеста на детето била во последен стадиум и лекарите процениле дека нема шанси за негово

Read More

Престижен канадски универзитет запиша 12 годишно дете од Индонезија на студиите по физика, пренесоа вчера индонезиските медиуми. Чендикиаван „Дики“ Сурјатмаџа е примен на University of Waterloo во Онтарио со стипендија, рече индонезискиот амбасадор во канада, Теуку Фаизасиах за весникот „Џакарта пост“. „Тоа секако е извор за

Read More

Скандал на ортопедија во Клиничката болница Штип. 7-годишно дете тепано додека без анестезија докторите се обидувале да му ја наместат скршената рака, обвинуваат родителите. Па, освен со гипс, детето од амбулантата излегло со модрици по лицето и крвава уста. Со обвинување за нехуман однос на

Read More