Friday, Aug 7, 2020
HomePosts Tagged "Ајкула"

На Јуџин Фини нападот од ајкула нема да го памети како нешто трауматично и трагично искуство бидејќи имал среќа да биде „каснат“. Додека бил на одмор со семејството во Калифорнија, нападот од ајкула кој не бил премногу тежок довел до негово префрлање во болница каде по направените

Read More

Тајлер Макуилен ронел со своите пријатели кај брегот Санта Барбара кога имал блиска средба со голема бела ајкула која го гризнала за перката. 22-Годишниот Тајлер најпрво помислил дека неговите другари се шегуваат со него и го влечат за перките, но потоа сватил дека е во

Read More

На дел од плажите во Трст е пуштен црвен аларм поради опасна ајкула. Ајкулата прв ја забележал рибарот Алесандро Крали додека пливал, а нешто подоцна на неа налетала и брачната двојка Еспосито. - Беше речиси 13 часот кога забележавме дека површината на водата некако чдно се

Read More

Рибари успеале да снимат видео кое ретко може да се види, а тоа е долгата бркотница на ајкулата од видот „глава со чекан“ која неколку минути бркаше тарпон една од најголемите риби слична на сабјарка. Тарпонот при бегањето рипна и на нивниот брод. Што се

Read More

Бела ајкула е уловена од страна на грчки рибари крај брегот на островот Сирос, јавија грчките медиуми, кои истакнуваат дека уловот предизвикал вознемиреност кај жителите на островот, кои се плашат дека во реонот има и други ајкули. Ајкулата е со должина од 1,60 метри и

Read More

Сурферот Бен Геринг почина по три дена борба со повредите нанесени од фаталниот напад на голема бела ајкула во Фалкон заливот во Западна Австралија. Геринг првично успеа да преживее и да и избега на ајкулата откако половина нога му беше откината, но за жал не

Read More

Ајкула младенче доплива до плажата во Херцег Нови. Капачите ја забележале ајкулата во плиткото, а потоа неколкумина од нив со раце ја извадиле од водата. Забележале дека има закачена јадица која веднаш ја извадиле. Ја фотографирале малата ајкула и ја вратиле во морето - пренесуваат

Read More

Огромна ајкула уловена во близина на Нов Јужен Велс. Фотографиите на џиновската ајкула уловена во Австралија за кратко време се проширија по социјалните мрежи, а според инфромациите, таа била уловена минатиот викенд. Фотографиите ги објави Џеф Брукс кој тврди дека ајкулата долга шест метри била уловена

Read More

Мик Фенинг трикратниот шампион во сурфање за време на турнирот во Џерфи заливот во Јужна Африка беше нападнат од ајкула, но брзо го осети присуството на предаторот и успеа да помине без никави повреди. По инцидентот организаторите го прекинаа натпреварувањето. „Ние сме неизмерно благодарни што никој

Read More

Белата ајкула можеби е еден од најсмртоносните морски предатори но, група на посетите на плажата Кејп Код во Масачусетц не се двоумеа да и помогнат на заглавена ајкула на песокот која го губеше здивот. „Ајкулата подолго време беше заглавена во песокот и луѓето околу почнаа да

Read More