Friday, Feb 21, 2020
HomePosts Tagged "тим"

Актуелниот претседател на Советот на јавни обвинители и нови четири члена денеска дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Петар Аневски беше избран од подрачјето на Вишото јавно обвинителство - Битола. Од подрачјето на Вишото јавно обвинителство - Гостивар беше избрана Деса Пауновска, а

Read More

Доминик Тим ја оствари веројатно најголемата победа во досегашниот дел од својата кариера елиминирајќи го Роџер Федерер од Мастерс турнирот во Рим. Австрискиот тенисер го совлада Швајцарецот со 2:0, односно 7:6(2), 6:4. Оваа победа и не е некое големо изненадување доколку се земе во предвид

Read More

Дванаесетте јавни обвинители кои ќе и помагаат на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска формално ја преземаат новата должност откако дадoa свечена изјава во Советот на јавни обвинители. Петмина обвинители беа изгласани вчера, а седум беа избрани на 14 октомври. Советот на јавни обвинители вчера едногласно ги

Read More

Се прават последни напори да се избере целиот тим кој Специјалната обвинителка го одбра за новата истражна институција чија главна задача ќе биде да ги води предметите кои произлегуваат од прислушкуваните разговори протечени од опозицијата, а оспорени како нелегални од власта. Засега нема да се

Read More

Катица Јанева ќе го добие бараниот буџет. Собранието на Република Македонија едногласно и без дебата го одобри буџетот за работа на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Согласно Финансовиот план, средствата во износ од

Read More

Катица Јанева останува со половина тим од предложените 14 помошници, бидејќи без оглед на политичкиот договор кој беспотребно беше прекршен сега повторно не се исполнуваат обврските од страна на Советот на јавни обвинители од каде велат дека не одлучуваат по партиски налози. Одлуката да не

Read More

Опозицијата се врати на преговарачка маса со партиите од власта само за да се договори целосно реализирање на предлогот на специјалната јавна обвнителка за избор на 14 помошници јавни обвинители. Претходно Советот на јавни обвинителни одобри само 7 члена на тимот што доведе до повлекување

Read More

Катица Јанева која го предводи Специјалното јавно обвинителство го избра својот тим на помошници составен од 14 јавни обвинители и нивното назначување треба да го потврди Советот на јавни обвнители. Бидејќи временските рокови се кратки треба брзо да се одржи седница и да се даде

Read More

Огромна бројка на тимови од 5 луѓе се натпреваруваа во годинешниот интернационален Дота 2 турнир.  Од волшебници до чудовишта разменуваа виртуелни „тупаници“ борејќи се на главниот настан на интернационалниот Дота 2 турнир одржан во Сиетл, Америка. Во саботното финале еден тим од 5 луѓе си замина

Read More

Оваа недела не очекува ждрепката за Светското првенство во Русија во 2018 година, која ќе се одржи во Санкт Петерсбург. Интересен за анализа е можниот почетен состав на репрезентацијата на Англија која ќе настапи за четири години. Неизвесен е опстанокот на тренерската позиција на Рој Хоџонс,

Read More