Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "титула"

Со пристигнувањето на Гонзало Игуаин, Јувентус создаде една од најмоќните екипи во Европа. Италијанскиот шампион вчера и официјално го комплетираше трансферот на Гонзало Игуаин од наполи за 90 милиони евра, што е трет највисок трансфер во историјата на фудбалот. Игуаин оваа година ќе наполни 29

Read More

Кристијано Роналдо беше пресреќен откако неговиот тим дојде до освојувањето на 11 по ред титула во најелитното европско натпреварување. Реал Мадрид во финалето од Лигата на шампионите во Милано го совлада Атлетико Мадрид после пенал рулетот 5:3, а одлучувајчкиот пенал го постигна токму Роналдо, после

Read More

Тенискиот ас Новак Ѓоковиќ го прослави 29-от родеден пред почетокот на елитниот турнир Роланд Гарос, а му беше приредено и пријатно изненадување со голема торта од тениски терен. Дали славеничкото расположение ќе продолжи ќе зависи од неговата форма на турнирот кој се игра на земја

Read More

Екипата на Бешикташ на едно коло пред крајот ја обезбеди титулата во турската фудбалска лига што им донесе огромна радост на црвено-црните навивачи. Атмосферата беше славеничка и во Скопје каде група на навивачи на Бешикташ се радуваат на првата титула од 2009-та и вкупно 14-та

Read More

Рафаел Надал по кој знае кој пат докажа зошто е “крал“ на земјените терени. Триумфално го заврши финалето во Монте Карло со 6 :0 во решавачкиот сет против Гаел Монфис, откако во претходните два беше 7:5, по еднаш за шпанецот и за французинот. Надал во

Read More

Тренерот на Лестер Сити Клаудио Раниери константно се обидува да го намали притисокот преку своите изјави во медиумите за своите играчи, кои со вчерашната победа се доближија до сензационално освојување на титулата шампион во Премиер лигата. Лестер во вчерашниот натпревар го совлада тимот на Сандерленд и

Read More

Во финалниот меч во женска конкуренција на Австралија Опен, Анџелик Кербер сосема заслужено триумфираше над фаворитката Серена Вилијамс со 4:6, 6:3, 4:6, освојувајќи го својот прв трофеј на големите натпреварувања во белиот спорт. Сонот за Американката да стигне до својата 22-ра по ред гренд слем

Read More

Студентите од Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ја потврдија титулата Балкански шампиони со победата на деветтиот натпревар „Хардвер и софтвер“, кој се одржа во Нови Сад, во рамки на меѓународната конференција „Енергетска електроника“ и „Индустриска електроника“. Со оваа победа, студентите од ФЕИТ, по третпат

Read More

Српската тенисерка, Јелена Јанковиќ, стигна до титулата во Хонг Конг, победувајки ја во финале нејзината противничка од Германија Анџелик Кербер со 2:1 по сетови (3:6, 7:6, 6:1). Со денешната победа Јанковиќ ја освои 15 титула во кариерата и вкупно втора во сезоната. Србинката не се предаваше

Read More

Тенискиот ас уште една ја покажа својата одлична форма и „глад“ за титули. Во интересно финале за нешто помалку од час и половина успеа да го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга со 2-0 (6-2, 6-4) во сетови, со што заслужено се закити со трофејот. Во првиот

Read More