Friday, Mar 27, 2020
HomePosts Tagged "TENIS"

Прекрасниот и најдобр тенисер на светот Новак Ѓоковиќ го тужи градот Рио де Жаниеро бидејќи му останале должни пари за мечот со Густав Куертен кој бил одигран пред 4 години, поточно во 2012 година, па претпоставените на градот домаќин на Олимписките игри оваа година

Read More

Светот на тенисот го тресе нов скандал за наводно местење откако на мешаната двојка Лукаш Кубот и Андреа Хлавацкова биле вложени речиси сите облози на повеќе онлајн сајтови со суми и до 100 илјади евра, додека пак на нивните противници парот Давид Мареро и Лара Аруабарена

Read More

Шпанскиот ас Рафа Надал го доживеа еден од најтешките порази во кариерата и е елиминиран во првото коло од Гренд слем турнирот Австралија Опен на кој пристигна како петти фаворит. Зачудувачки Надал не можеше да ги искористи 91-та неизнудени грешки на Фернандо Вердаско кој имаше

Read More

Голем скандал во белиот спорт. Постојат доверливи документи со докази за нашироко раширените сомневања за местење на мечевите на врвните тениски турнири, вклучувајќу го и Вимблдон, тврди Би-Би-Си повикувајќи се на презентирани сознанија. Во изминатите десет години, дури 16 тенисери од групата на 50 најдобри во

Read More

Тенискиот ас Роже Федерер ги демантираше шпекулациите дека по Летните олимписки игри во Рио 2016-та ќе се пензионира од активно играње тенис, но пред дуелот со Андреас Сепи ги демантираше овие тврдења. „Никогаш не сум рекол дека ќе се пензионирам по Олимпијадата, свесен сум дека

Read More

Спортскиот центар Борис Трајковски најави нова организација во големата сала која ќе биде многу поефикасна и ќе овозможи поделба на теренот со три издвоени игралишта, што значи дека истовремено ќе може да се тренира за три различни спорториви, тенис, кошарка и ракомет. Новитетот ќе биде

Read More

Предраг Русевски го има направено најголемиот успех во македонскиот машки тенис. Денес работи како тренер во Тенис Парк со дел од најдобрите наши професионални тенисери и јуниори. Во инервју за Мктенис.мк раскажува за тенисот во Македонија некогаш и сега. Сподели искуства од неговите успеси, животот

Read More

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорчевска на најновото рангирање на ВТА-листата забележа скок од 15 места и сега се наоѓа на 345. позиција што е најдобро во нејзината кариера. Скокот од 15 позиции се должи на новите освоени девет бода по одличниот настап на турнирот во Хехинген

Read More

Томислав Јотовски, најдобриот македонски тенисер успеа да го подобри својот пласман на АТП листата (промена се врши во понеделник) и сега се наоѓа на 559 место со 58 поени. Јотовски има скок од 22 места пред се како резултат на финалето на фјучрсот минатата недела во

Read More

Македонската селекција во Дејвис купот ја совлада Ерменија со максимални 3:0 во сетови со победи во сингл кои ги издвојуваа Димитар Грабул кој со 2:0 го победи Качатријан, а Томислав Јотовски славеше со 6:0 и 6:1 над Микаел Аветисјан. Последниот удар беше зададен во дабл

Read More