Saturday, Jul 4, 2020
HomePosts Tagged "УБК"

Опремата за прислушување од УБК ќе биде преместена на посебна локација со цел поголема транспарентност и професионалност во работењето на службата, изјави Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по средбата со претседателот Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи. - Веќе разговараме на оваа тема, имаме

Read More

Системот за следење на комуникациите да се дислоцира од Управата за безбедност и контраразузнавање, со цел да се укине монополот, што таа сега го има во овој процес, препорача денеска директорот на УБК Горан Николовски, презентирајќи решенија за претстојните реформи. Тој на денешната научно стручна дебата,

Read More

Директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), министер за внатрешни работи, заменик-директор во УБК, одговорен за соработка со тајните служби на пријателски земји, во времето на Сашо Мијалков. Ова се највпечатливите функции на Силјан Аврамовски, кој како претставник на МВР е назначен за претседател

Read More

Уставниот суд в среда ќе ја одржи првата седница по летната ферија, на која, според агендата, судиите треба да ја донесат конечната одлука за членот 175 од Законот за електронски комуникации, односно дали Упрвата за безбедност и контраразузнавање смее да прислушува преку телекомуникациските оператори, пишува

Read More

МВР е во хаос, а единствени кои се задоволни од неговото работење се криминалните банди низ Скопје и низ државата, кои излегоа од подземје и почнаа да владеат со државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за

Read More

„Во почетна фаза е реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) преку која ќе се гарантира дека Управата ќе го врати својот углед на професионална и реномирана служба. Основни цели на оваа реформа се професионалност, департизација и транспарентност“, порача министерот за внатрешни работи Оливер

Read More

Здружението „Зелена лупа“ бара одговорност од судиите кои одлучуваа за екс функционерите од УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски кои се обвинети за незаконското прислушување, а повеќе од две недели се во бегство. Денеска од „Зелена лупа“ поднесуваат кривични пријави против петнаесет судии. Дополнително ќе бараат

Read More

Првиот човек на Врховниот суд, Јово Вангеловски, како претседател на Кривичниот совет, и судиите Васил Грчев, Киро Здравев, Џемали Саити и Фаик Арслани, во образложението на одлуките за притвор на обвинетите кои ги пренесува „Макфакс“, според приложените докази, оценуваат дека обвинетиот Горан Грујовски веќе влијаел

Read More

Нови фактури на кои се гледа како се хранеле функционерите од УБК и БЈБ во изминатите десет години денеска обелодени министерот Оливер Спасовски на денешниот брифинг, пренесува „Фактор“ Како што можеа да забележат новинарите од приложените сметки, во овие институции се трошело на разни “гоштевања“ и

Read More

Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Николовски, денеска преку писмо до вработените во УБК, ја презентираше мисијата и визијата за Управата, кои, како што вели, ќе бидат водилка на патот кон „создавање нова служба во согласност со европските стандарди“. Николовски на почетокот на

Read More