Sunday, Jan 24, 2021
HomePosts Tagged "прислушување"

Контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации станува член 60 од новиот Закон за следење на комуникациите, со новите измени што треба да го регулираат прислушувањето и да го заштитат од злоупотреби, во согласност со препораките од извештатите на експертската група на Рајнхард Прибе, јавува „Мета“. Членот 175, кој

Read More

Опремата за прислушување од УБК ќе биде преместена на посебна локација со цел поголема транспарентност и професионалност во работењето на службата, изјави Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по средбата со претседателот Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи. - Веќе разговараме на оваа тема, имаме

Read More

Уставниот суд за среда следната недела закажа нова седница, на која, како што може да се види од предложениот дневен ред, нема да се разгледува предметот за членот 175 од Законот за електронски комуникации, за кој Владата испрати мислење до судот со предлот-членот да не

Read More

Владата му предлага, а не му налага на Уставниот суд да ја запре постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, кој ѝ овозможува на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) директно да прислушува преку телекомуникациските оператори, објаснува владиниот портпарол,

Read More

Многу е важно да се утврди одговорноста за нелегалното прислушување и за наводните владини злоупотреби во врска со него, бидејќи тоа ќе биде клучен чекор за Македонија да ги увери НАТО и Европската Унија, како и другите меѓународни партнери, дека е подготвена да се интегрира

Read More

Уставниот суд в среда ќе ја одржи првата седница по летната ферија, на која, според агендата, судиите треба да ја донесат конечната одлука за членот 175 од Законот за електронски комуникации, односно дали Упрвата за безбедност и контраразузнавање смее да прислушува преку телекомуникациските оператори, пишува

Read More

Уставните судии, според објавениот дневен ред, на наредната седницата закажана за идната среда, 21 јуни, ќе ја разгледуваат иницијативата за оценување на уставноста и на законитоста на членот 175 од Законот за електронски комуникации. Според членот 175 од Законот за електронски комуникации, на телекомуникациските оператори во

Read More

Тешко е да се истражува и „копа“ по институции кои се затворени за соработка - вели во ијзава за ТВ21 народниот правобранител Иџет Мемети. Ваквата негова реакција доаѓа по тешката соработка со надлежните институции во врска со постапките кои тој ги отпочна за прислушувањето. „Почнавме со

Read More

Специјалното јавно обвинителство денеска во 12 часот ќе одржи прес-конференција, но засега не се открива дали станува збор за откривање на нов случај или пак е поврзана со последните одлуки на судот поврзани со случајот „Труст“ и бизнисменот Сеад Кочан. Викендов Кривичниот совет ја одби жалбата

Read More

Уставните судии одлучија да ја одложат точката за разгледување на иницијативата за уставноста и законитоста на контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации, за една од наредните две седници, јавува ТВ21. Основната причина за тоа е како што истакнаа на седницата обемноста на материјалот

Read More