Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "граничен премин"

Соработката помеѓу министерствата за внатрешни работи на Македонија и на Бугарија е одлична, нагласиле министрите за внатрешни работи на двете земји, Оливер Спасовски и Валентин Радев, на работната средба пред почетокот на заедничката седница на двете влади во Струмица. Спасовски и Радев, како што соопшти МВР,

Read More

Во далечниот северен дел на Кина, на границата со Монголија, постојат два диносауруси. Тие го преполуваат автопатот, во близина на градот Ернота, високи се 19 метри и се бакнуваат. Граничниот премин меѓу Кина и Монголија е еден од најинтересните во светот.   Околу граничниот премин е исполнето со

Read More

Македонските граѓани и овој продолжен празничен викенд ќе го искористат за викенд одмор и „бегање“ од градските гужви. Затоа пред граничниот премин „Богородица“ според АМСМ има големи колони на возила кои чекаат до 30 минути за влез во Грција каде ќе ги „окупираат“ плажите и

Read More

Бугарски камионџии ги блокираа денеска сите шест контролни пунктови на границата со Грција во знак на протест поради повеќенеделните блокади од грчките фармери. На граничните премини долги се редовите на камиони и автомобили, а само на пешаци им е дозволено да ја преминат границата. Синдикатите на

Read More

Граничниот премин Меџитлија и денес е блокиран од страна на грчките земјоделци кои протестираат веќе недела дена незадоволни од владините мерки со тоа што револтот го изразуваат токму на границата со блокирање на царинските терминали. Затоа и сообраќајот или е целосно сопрен или тешко се

Read More

Шеесет и едногодишен гостиварец се обидувал да пренесе 30 килограми марихуана преку Македонија. Тој е уапсен на граничниот премин „Богородица“. Против него поднесена е кривична пријава за трговија со дрога, а судија на претходна постапка му одреди триесетдневен притвор. Според полициските инфромации, тој дрогата ја

Read More

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово

Read More

Утрово, километарски колони возила го блокираа граничниот премин „Богородица“ од Грчката страна. Возилата и патниците со часови се заглавени и чекаат за влез во земјава. Од АМСМ соопштија дека интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини „Богородица“ и „Дојран“

Read More

Многумина од граѓаните одлучија продолжениот викенд да го поминат надвор од нашите граници. АМСМ соопштува дека граничните премини се преполни со автомобили, особено Табановце и Богородица. Поради зголемената фреквенција на сообраќајот, патниците чекаат на граничните премини и до 30 минути. Сообраќајот на сите државни патишта се

Read More