Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "Никола Бошкоски"

о Солун денеска продолжи судењето за екстрадицијата на Горан Грујевски и Никола Бошкоски на кое што како експерт сведочеше и Александар Даштевски, тогашен претседател на Комисијата за заштита од дискриминација. Даштевски пред судот во Солун ја претставил улогата на Специјалното јавно обвинителство во случајот со двајцата

Read More

Поранешните разузнавачи Горан Грујoвски и Никола Бошкоски во средата побарале азил во Грција, потврдиле адвокатите што ги застапуваат, јавува „Макфакс“. Судот за прекршоци во Солун го одложил денешното судење за двајцата бегалци од правдата за 17 мај, а ним треба да им се суди за поседување

Read More

Денеска судот во Солун треба да реши за екстрадицијата на Горан Грујовски и Никола Бошкоски, обвинети за уништување на документацијата во МВР. Тие пребегаа во Солун од каде што планирале да ја напуштат Грција со фалсификувани бугарски патни исправи. Досега немаше пресуда за нив поради необезбеден

Read More

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во случајот, таа му предложи на судот да им одреди алтернативни, односно

Read More

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките

Read More

Спoред инфoрмaции нa „Мaкфaкс“, пoвеќе oд десет луѓе им пoмaгaле нa Горан Грујовски и Никола Бошкоски да побегнат од Македонија. Министерoт зa внaтрешни рaбoти Oливер Спaсoвски вели декa пoлицијaтa имa инфoрмации дaли јaтaците се врaбoтени вo МВР и УБК, нo не мoже дa ги спoдели сo

Read More

Бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски заедно со своите адвокати денес со часови чекале преведувач во судот во Солун. Откако не се појавил преведувач во судницата, судењето било одложено за 1 декември. „Фокус“ успеа да стапи во контакт со една од преведувачките на која што од

Read More

Во Првостепениот суд во Солун би требало денеска да почне судењето за поседување лажни пасоши против поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, и вработениот во УБК, Никола Бошкоски. По нив македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, по обвинението од Специјалното јавно

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не очекува Грција од политички причини да ја попречи екстрадицијата на Горан Грујовски и Никола Бошкоски, за кои е покрената меѓународна потерница и кои Специјалното јавно обвинителство ги обвини за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување. Одговарајќи

Read More

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски денеска ќе бидат изведени пред Судот во Солун, поради поседувањето лажни патни документи со кои престојувале во Грција, наведува АНА-МПА. На нивното прво појавување пред грчкиот јавен обвинител во Солун, тие

Read More