Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "Оливер Спасовски" (Page 2)

Бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски не е неуспех на македонската полиција, тоа покажува колку е труло македонското судство, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, додавајќи дека одговорноста за бегањето на поранешниот директор на петтата управа и на неговиот соработник треба да

Read More

Парламентарните избори минатата година го означија почетокот на крајот на една тешка институционална и политичка криза, но означија и почеток на деблокирање на евроинтегративниот процес, изјави вицепремиерот Бујар Османи, пред почетокот на tрибината посветена на имплементацијата на мерките од планот „3-6-9“ што се однесуваат на

Read More

Министерот за внатрени работи Оливер Спасовски назначи неколку нови началници. Tони Јакимовски ќе биде нов началник на СВР Скопје, а во останатите Сектори за внатрешни работи, началници ќе бидат истите кадри кои беа и во претходниот мандат на министерот Спасовски. Во СВР Куманово, началник ќе биде

Read More

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката

Read More

Министерот Оливер Спасовски денеска се сретна со делегација на Советот на европските полициски синдикати, предводена од претседателот Андреас Симеоу, каде полноправен член е Македонскиот полициски синдикат. Министерот Спасовски на членовите на делегацијата на Советот на европските полициски синдикати им ја презентираше намерата за спроведување на темелни

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одлучил кои ќе бидат новите директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), но не ги кажува нивните имиња до седницата на влада на која треба да ги предложи, пишува „Мета“. Ова денеска

Read More

Јавноста конечно види како изгледа фамозниот Мерцедес кој екс премиерот Никола Груевски лично го одбрал со спецификации според неговите потреби, а бил набавен од МВР под водство на Гордана Јанкуловска. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денека на прес конференција покажа како изгледа службениот „Мерцедес“, набавен

Read More

Владата на Република Македонија ја денеска ја одржа првата седница, на која премиерот Зоран Заев за вицепремиери ги именуваше министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, како и министрите без ресор Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Хазби Лика. Заев на другите министри

Read More

Денеска Оливер Спасовски ја презеде функцијата министер за внатрешно работи по официјалното примопредавање од страна на актуелниот технички министер Агим Нухиу. За СДСМ и коалицијата Министерството за внатрешни работи е едно од најважните бидејќи токму преку него претходната власт вршеше големи притисоци и злоупотреби, па дури

Read More

Пратеникот на СДСМ и поранешен министер за внатрешби рабори Оливер Спасовски, денеска на годишнината од вооружената пресметка во кумановската населба „Диво Насеље“ повика дека семејствата на загинатите припадници на МВР заслужуваат одговор зошто нивните најблиски загинаа.

Read More