Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "Оливер Спасовски" (Page 4)

„Денеска ќе го отворам прашањето, дали министерот за внатрешни работи, Митко Чавков го брани началникот на петтата управа Горан Грујевски, кој е под истрага на СЈО“, изјави Оливер Спасовски, Генерален Секретар на СДСМ. „Чавков тврди дека против Грујовски, осомничен за уништување системи за нелегално прислушување не

Read More

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на кандидатите кои поминаа обука за полицајци им посочи дека нема пречки за нивно вработување од никакви политички причини, но тој нема овластување да ги вработи се додека се распишани изборите што е законска пречка. Денес кандидатите излегоа

Read More

На денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, им порача на граѓаните протестите да се одвиваат мирно и без инциденти. Спасовски истакна дека протестите се право на секој граѓанин, но само доколку се одвиваат мирно и без насилство врз полицијата. Тој истакна дека во

Read More

Приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ и денес протестираа пред зградата на МВР против техничкиот министер Оливер Спасовски кој наводно не ги спречил активистите на ДУИ да ги срушат темелите на крстот кој треба да се гради. Од ДУИ, нагласија дека ќе ја продолжат битката во институциите и дека

Read More

Со 71 гласови за и 9 воздржани Емил Димитриев стана нов мандатар кој има право да ја формира техничката влада со која ќе бидат организирани изборите и неговата функција е привремена. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се јавија за збор ги повторија заложбите за решавање на

Read More

Бурен политички новогодишен пречек најави опозиционата СДСМ со откривање на нови детали за издавањето на лажни лични карти кои се користеле за време на локалните избори во 2014-та. Според техничкиот министер Оливер Спасовски досега добиле признанија од повеќе службеници во МВР дека незаконски се издавале

Read More

Вицепремиерот за европски прашања денес ќе го посети техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски за потикнување на реформските процеси кои се неопходни при доближување до европските интеграции. Станува збор за повеќе институционални посети на Бесими кој работи на процесот на интеграција во ЕУ иако

Read More

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски откако беше вовлечен во скандалот со фалсификување на лични документи вели дека поддржува целосна и темелна истрага која ќе треба да ги даде сите одговори за тоа кој се е вмешан во аферата, за која цел и да

Read More

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски одговараше на пратенички прашања поставени од Александар Николовски за лажните лични карти. Министерот одговори дека досега е откриено дека личните карти се фалсификувани според вештачењето направено во МВР и украден им е идентитетот на 90 лица од повеќе

Read More

Премиерот Никола Груевски во најновиот јавен настап  побара од техничкиот министер Оливер Спасовски да го реши наводниот скандал со лажните лични карти, кои според истражувањето на Фокус ги има 30 илјади со примена на двојни идентитети на различни адреси. Според Груевски многу е важно да се

Read More