Saturday, Mar 6, 2021
HomePosts Tagged "Оливер Спасовски" (Page 3)

Нашите барања ќе го покажат новото парламентарно мнозинство во работата на собранието и тие од тоа се плашат, порача Оливер Спасовски на прес конференцијата која ја одржа во Собранието на Репулика Македонија. - Денеска во Собранието на Република Македонија, парламентарното мнозинство, врз основа на

Read More

Пратеникот на СДСМ, Оливер Спасовски, на почетокот на деветото продолжение на конститутивната седница, повикувајќи се на член 79 од Деловникот, побара поддршка од десет пратеници за да се премине на точката за избор на претседател на Собранието. - Бидејќи е очигледно дека оваа расправа се користи

Read More

Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ, во вчерашното гостување на 24 Анализа на ТВ 24 посочи дека сеуште постои парламентарно мнозинство од 67 пратеници и дека БЕСА засега не ги повлекла своите 5 потписи. Проблеми во коалицијата настана откако СДСМ го поддржа Талат Џафери од ДУИ

Read More

Третиот ден од расправата на конститутивната седница на Собранието не донесе конструктивност и напредок во избор на комисијата за избори и именување, туку помина претежно во меѓусебни обвинувања. Пратеникот на СДСМ Оливер Спасовски посочи дека постои платформа, но таа е криминалната на власта во овие

Read More

И покрај тоа што пратеникот Оливер Спасовски од СДСМ побара од претседавачот Вељановски, собраниската дискусија да продолжи и по 18 часот, сепак тоа не се случи. Наместо тоа Вељановски му порача на Спасовски да го прочита деловникот за работа. „Ви благодарам Спасовски, сепак вие прочитајте

Read More

Заврши координативната седница во Собранието и сакам да соопштам дека е постигната согласност за членовите и претседателот на Комисијата. Прифативме претседател да биде член од ВМРО-ДПМНЕ за да се откочат институциите, за да не бидат граѓаните заложници на ниеден политичар и политичка партија, изјави генералниот

Read More

Нема поместување во однос на деблокирањето на институциите,  изјави попладнево генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Оливер Спасовски. Вели дека побарале да продолжи седницата со 67 потписи од пратеници.  Спасовски објаснува дека откако прифатиле ВМРО-ДПМНЕ да има 6 члена во комисијата за избори и именување, партијата  побарала да

Read More

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, денеска требаше да се појави на распит во Основното јавно обвинителство, но не се појави. За медиумите, Спасовски изјавил дека не добил покана од обвинителството. Распитот е во рамки на предмет на истрага на обвинителството за наводни сомненија за лажирање

Read More

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, денеска треба да се појави на распит во Основното јавно обвинителство, потврдуваат од таму. Предмет на истрага на Марко Зврлевски се наводните сомненија за лажирање на финансиските извештаи на СДСМ, како и начинот на финансирањето на партијата. Пред него во ОЈО

Read More

Оливер Спасовски најави враќање на позорникарите меѓу граѓаните. Генералниот секретар на СДСМ кој попладнево се сретна со жителите на Карпош 3 изјави дека партијата во својата програма големо внимание ќе посвети на јавната безбедност. „Тука сум да ве уверам дека вашите мали деца безбедно ќе играат

Read More