Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "повик"

„Фејс тајм“ е апликација која ни помага преку видео повик да се поврземе со саканите безразлика на кое место во светот се наоѓаме, но дали ова апликација е само за луѓе? Погледнете ја оваа преслатка Хаска која се радува на видео повикот од страна на нејзиниот

Read More

Сите средношколци кои потекнуваат од семејства приматели на социјална парична помош и редовно посетуваат настава ќе добијат државна помош од 12.000 денари за учебната 2016/2017. Јавнот повик е објавен денеска и ќе трае до 30 септември, а се објавува веќе неколку години по ред. Заинтересираните

Read More

Републиканскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп, повторно во петокот директно се обрати на црните гласачи и ги повика да ги дигнат рацете од демократите и да му ја дадат на него шансата. „Го барам гласот на секој афроамерикански граѓанин на оваа земја што сака да доживее подобра

Read More

НАСА работи на формирањето на тим кој ќе го направи роботот Robonaut 5 (R5), кој треба да вклучува серија на опции кои би можеле да ги спасат животите на астронаутите во вселената. Имено, НАСА реши да распише конкурс под називот Space Robotics Challenge, а наградата за

Read More

Членовите на новоформираната Привремена комисија за следење на медиумското претставување денеска првпат се состанаа во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, на која бил договорен начинот на кој ќе се избере петтиот член на Комисијата. Привремената комисија упати повик до сите заинтересирани да аплицираат за

Read More

Волонтерите од фејсбук-групата за помош на настраданите во поплавите во Скопје, јавно ги повикаа сите македонски писатели и издавачи да се вклучат во активностите под мотото „И перото спасува живот“. Се повикуваат, од денеска со почеток во 10 часот, да донесат дел од тиражите на своите

Read More

Мелбурн ќе гради Академија за тетоважи. На меѓународен повик се бара архитект кој ќе ја дизајнира. Како што пишува во повикот, тетовирањето е уметност и токму затоа се бара архитет кој ќе дизајнира пријатно место каде може да се учи и тетовира. Се работи за

Read More

Во пресрет на катастрофата која зафати големи подрачја од Скопје, Националниот младински совет на Македонија отвора повик за волонтери во поплавените подрачја во Скопје. За таа цел НМСМ ги повикува сите млади лица, младински организации, организации за млади да се вклучат во акцијата и воедно да

Read More

Кошаркарската легенда Владе Дивац преку фондацијата со неговата сопруга Ана организираат онлајн собирање на средства. Повикот е поставен на нивната веб страна со формулар во кој ги повикуваат сите да донираат за помош на семејствата на кои им е неопходна.

Read More

СДСМ јавно упати повик до сите поединци – професионалци, професионални новинарски здруженија, граѓански организации, сами да се кандидираат или да кандидираат други професионалци од оваа област за членови во ад хок телото коешто ќе врши контрола мониторинг на однесувањето на медиумите во целиот предизборен период.  

Read More