Sunday, May 31, 2020
HomePosts Tagged "порака"

Папата Франциск во велигденското обраќање од балконот на базиликата Свети Петар го осуди вчерашниот напад во Сирија во кој беа убиени најмалку 112 луѓе и повика на мир во сите земји во кои има судири. „Во ова време на посебен начин нека Бог ги поддржи напорите

Read More

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонијa, Емил Димитриев, денеска присуствуваше на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Штип. - Во моменти кога имаме силна политичка поларизација да надвладее разумот, да се запази достоинството во постапките и

Read More

Сега не се лесни времиња и имате голема одговорност да обезбедите лидерство и сега се потребни само државнички одлуки е главна порака која Доналд Туск, претседателот на Европскиот совет му ја пренесе директно на претседателот Иванов. „Оваа продолжена криза ја задржува Македонија на нејзиниот евроатланстки пат

Read More

Македонија не успеа да обезбеди пласман пласман за Европското првенство 2017 година очигледно дека работите во македонската кошаркарска репрезентација не секако порано, а околу тоа со свој став се огласи најдобриот македонски кошаркар, Перо Антиќ. Членот на Фенербахче веќе извесно време е во конфликт со

Read More

Синдикатот на УПОЗ денеска преку соопштение го поздрави вчерашниот избор на судии од Академијата на судии и јавни обвинители и изрази надеж дека успешно, совесно, чесно, одговорно, посветено и законски ќе ја обавуваат функцијата. На новоизбраните и унапредените судии УПОЗ им порачува „да не заборават дека

Read More

Сатусот на Елдин Курбашиќ од Сараево објавен на неговиот фејсбук профил привлече многу внимание во регионот. Тој упати јасна порака и критика кон сите кои подгреваат непријателства и повикуваат на насилство. Ја прикажува војната низ искуството на обичниот човек фрлен во крвта, шрапнелите и туѓите интереси. „Бидејќи

Read More

Андреј Жерновски денеска по речиси три часа распит во Специјалното обвинителство изјави дека на обвинителите им приложил јасни докази дека во протестите учествувале луѓе блиски до владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. - Од она што го приложивме како доказни материјали има многу јасен доказ дека во сите

Read More

Од турското министерство за надворешни работи го повикале заменик амбасадорот на Австрија во Анкара на разговор поради „недоличниот натпис“ за Турција на екран со вести на виенскиот аеродром. Турските власти го изразиле своето големо незадоволство поради пораката која што била испишана на еден од главните

Read More

Техничкиот премиер ја водеше централната прослава на Илинден на Мечкин камен во Крушево од каде и се обрати на нацијата испраќајки пораки за значењето на најголемиот македонски празник, како и за актуелната политичка состојба. - Денес ги одбележуваме двата Илиндена и оддаваме почит како на Илинденската

Read More

На единство и обединување, повика претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на прославата на Илинден пред споменикто на Методија Андонов Ченто во центарот на Скопје. Тој потенцираше дека за Македонија останува приоритет членството во НАТО и во ЕУ и вложувањето за развој на државата. „Уште еднаш повикувам

Read More