Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "НАСА" (Page 2)

Тројца средношколци и еден студент на ФИНКИ, успеаја да се пласираат помеѓунајдобрите 25 тимови на „Space App“ предизвикот на НАСА. Доколку победат, тие ќе присуствуваат на лансирањето на ракета на Флорида, а нивната идеја за лесно управување со дронови ќе се реализира. „NASA Space Apps Challenge“

Read More

НАСА вчера го тестираше супер моторот РС-25, кој еден би можел да испрати ракета со човечки екипаж на Марс. Моторот тежок 70 тони за да го постави на ракетата СЛС (Space Launch System), а која исти така ќе го покрене вселенското летало Орион. Тестот што е

Read More

НАСА доби нови слики од црвените цик-цак линии исцртани на Титус, една од најголемите месечини на Сатурн, со што се потврди нивното постоење но, се уште научниците немаат објаснување како се настанатите и дале се должат на некаква хемиски реакција или пак причината е нешто

Read More

Легендарниот астронаут Баз Олдрин објави повеќе непознати слики кои откриваат детали за Аполо мисијата со која САД за прв пат во историјата испрати и успешно слета човечки екипаж на вонпланетарно тело. Олдрин беше вториот човек кој чекореше по Месечината, веднаш зад Нил Армстронг, а сега

Read More

НАСА повторно мораше да одговори на официјалните барања од Уфолозите за објаснување на чудните форми кои се појавија на најновите слики од карпести предели на Црвена планета. Ако го оставите мозокот препуштите на имагинацијата ќе погледнете можеби и чудовишта кои се кријат на влезовите на

Read More

Издвојуваме десетина од најдобрите фотографии направени од НАСА.Погледнете ги чудесните фотографии од нашата земја, сонцето и многу повеќе.

Read More

Истражувачите од Институтот за вонземска интелегенција при НАСА со голема гордост сооштија дека ја пронашле планетата близначка на Земјата со неверојатна сличност во составот и формата. На новата планета и е дадено името Kepler 452b и утврдено е дека се наоѓа во идеалната зона на

Read More

Леталото „Нови хоризонти“ на НАСА по 9 годишно патување пристигна до својата крајна дестинација, односно пролета покрај Плутон и ја направи првата слика одблиску од џуџестата планета, за едно од најголемите вселенски достигнувања во последниот период. Плутон е многу интерeсна планета за научниците бидејќи е најодалечена

Read More

Околу САД постојано се вртат теории на заговор. Во изминативе две години НАСА изгубила вкупно 74 лица, а никому не му е јасно што е причината за тоа. Нивните најдобри научници починале на мистериозен начин, а голема е штетата бидејќи биле луѓе со квалитетна биографија. Алберто

Read More

Можеби астрономите во 2006-та му го одземаа епитот „планета“ на Плутон, но тоа не ги спречи научниците на НАСА да ја лансираат една од најскапите мисии за испраќање на вселенско летало кое ќе патува до ова небесно тело за вршење на досега невидени истражувања. Леталото „Нови

Read More