Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "мраз"

Поранешниот министер за земјоделство, Љупчо Димовски, кој направил увид во состојбата со јаболковите насади во Преспанскиот Регион, за „Мета“ потврди дека станува збор за речиси стопроцентно оштетување. – Цветната маса не е измрзната, туку буквално замрзната, по што воопшто не може да се очекува род. И

Read More

„Minus 11 Ice Cafe“, кувајтски локал во кој се е направено од мраз, единствен е по повеќе нешта: тоа е најголемиот „замрзнат кафич“ во светот, единствен од таквата врста во Персискиот залив и запишан е во Гинисовата книга на рекорди! Кафичот е сместен во познатиот

Read More

Најновите слики кои пристигнуваат од леталото „Нови хоризонти“ откриваат импресивен пејсаж од површината на најодалечената планета Плутон од кој се добива впечаток дека станува збор за активно и живо небесно тело. Причината за тоа е прегледот на снимките од кои се гледаат големи замрзнати чистинки распоредени

Read More

Верижниот судир се случил околу 7 часот наутро на регионалниот пат Тетово – Гостивар кај тетовската населба Калник. Во сообраќајката учествувале две возила „голф“ и по едно „БМВ“, „мерцедес“, „фиат уно“, „опел зафира“, „поло“ и „опел корса“. Според првичните информации од увидната екипа, причина за

Read More

Од денеска Македонија е под влијание на серија влажни воздушни бранови од Медитеранот што ќе предизвикаат променливо облачно време со повремени врнежи од снег. Во јужните делови врнежите наместа ќе бидат од дожд и снег, а на повисоките места и на планините од снег. Обилни врнежи се

Read More

Облачен ден е пред нас. Облачната маса која се движи од север кон југ постепено ќе се спушта кон нашите краишта, почнувајќи од утринскиве часови. Може да се очекува сосема слаб дожд, пред се на повисоките места во северниот дел од земјава, а на висина

Read More

5 момчиња од Висконсин прават „Стоунхенч“ од мраз. Ова е прекрасна гледка која се наоѓала на „Рок лејк“ езерото во Висконсин, можела да се види покрај крајбрежниот пат на истото езеро. Погледнете какво ремек дело уништи летниот период!

Read More

Рекордно високите температури на Гренланд доведоа снежниот покривач да се топи со забрзано темпо, јави Данскиот институт за метеорологија. Според нив, по десет кубни километри гренландски мраз се топат на ден. Масата мраз на копното на ретко населениот остров Гренланд е значително помала од нормалното во

Read More