Tuesday, Aug 4, 2020
HomePosts Tagged "слика"

Државното изборно доверителство (ДИП) на Хрватска ги потсети гласачите дека на избирачките места не треба да се користат мобилните телефони и да се фотографираат гласачките ливчиња. Претседателката Колинда Грабар Китаровиќ го направи сосема спротивното. Камерите на телевизијата N1 ја уловија претседателката додека го фотографираше своето

Read More

Елен Деџенерис се најде на мета на обвиненија за ширење на расизам откако на Твитер објави фотографија од Јусен Болт, на која со помош на „Фотошоп“ Елен се „најде“ на грбот на Болт за време на негова трка, со коментар: „Од сега вака ги завршувам

Read More

“Ѕвездена ноќ” една од најпознатите слики на Ван Гог крие своја мистерија што е карактеристично за речиси сите славни уметници од периодот на ренесансата на кои се угледувал сликарот. Истражувањето на физичарот Вернер Хајзенберг можеби конечно го дава одговорот за кодот на Ван Гог. „Ѕвездена ноќ“ е насликана

Read More

Леталото Џуно на НАСА по неколкугодишно патување успешно се доближи до планетата Јупитер и ја испрати прва слика направена одблиску со нејзините три големи месечини. Од НАСА се воодушевени што Џуно го направи невозможното, а тоа е да ги избегне сите слоеви на радијација околу

Read More

Сплет на случајности на едно семејство може да му донесе голема сума на пари. Во францускиот град Тулуз, едно семејство сакајќи да види од каде протекува кровот, случајно нашле вредна слика на која е пртетставена библиска сцена на која Јудита му ја отсекува главата на Холоферн. Како

Read More

Слика на Пабло Пикасо, чија вредност се проценува на над 25 милиони евра, во петокот била запленета на брод на францускиот остров Корзика,соопшти Француската царинска служба . „Обидот да биде извезена сликата на Пикасо - „Глава на девојка“ во Швајцарија од царинското биро во Бастија во четвртокот

Read More

Леталото „Нови хоризонти“ на НАСА по 9 годишно патување пристигна до својата крајна дестинација, односно пролета покрај Плутон и ја направи првата слика одблиску од џуџестата планета, за едно од најголемите вселенски достигнувања во последниот период. Плутон е многу интерeсна планета за научниците бидејќи е најодалечена

Read More

Настанот  „Види музика, слушни слика, добиј книга” на 23 јуни ќе го доживее своето осмо издание. Овој традиционален  мултимедијален  спектакл годинава го носи насловот „ Бродвеј под sвездите.” Идејните творци на проектот, Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар и годинава ќе ни овозможат бегство од стресното секојдневие

Read More