Friday, Jul 31, 2020
HomePosts Tagged "мито"

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чапаровски (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“, соопштуваат од МВР. Пријавениот на 26.05.2017 година,

Read More

Полицијата го приведе директорот на Клиниката за неврохирургија во Скопје Aлександар Чапаровски. Осомничен е за примање поткуп. Министерството за внатрешни работи информираше дека постапиле по пријава од граѓанин, а по наредба на Основното јавно обвинителство. Од МВР обезбедиле и материјални докази дека е извршено кривичното дело.

Read More

По информативниот разговор со првиот човек на неврохирургија, Aлександар Чапаровски, според неофицијални информации извршен е претрес во неговиот дом и неговата канцеларија. Во канцеларијата биле пронајдени 30.000 евра – велат извори од МВР за ТВ 24. Оттаму додаваат дека се пронајдени уште 1.000 евра во

Read More

Директорот на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапароски, е повикан на информативен разговор во полициска станица по пријава на граѓани, информираат од МВР за Плусинфо. Полицијата не дава официјални информации, но неофицијално, станува збор за пријава за мито од пациент.

Read More

Студенти на Економскиот факултет поставија кутија за „донации“ за уапсените професори осомничени за примање поткуп и барање секс за положување на испит, па се надеваат дека „дарежливите“ колеги и овој пат ќе им помогнат со свој придонес во нивните тешки моменти кога се пред обвинение

Read More

МВР во координација со Основното јавно обвинителство спроведе голема акција за гонење на професори од Економскиот факултет при УКИМ за примање на мито за испити чии цени се движеле и до 1000 евра. Долги години студентите се жалее дека професорите се крајно корумпирани, па некои

Read More

По разгледувањето на жалбата Апелациониот суд ја преиначи санкцијата против докторот Дејан Ставриќ и осудителната пресуда наместо со затворска е заменета со условна казна, што значи дека санкцијата нема да се примени доколку во наредните три години не стори кривично дело или го повтори истото. Офтамологот

Read More

Судија од Основен суд Охрид земал 5.000 денари мито од вработен во Трговско друштво за сообраќај, трговија и услуги увоз – извоз од Охрид. Педесет и шестгодишниот Р.С. од Охрид бил судија во судски граѓански предмет и го примил митото на 25-ти јануари за да

Read More

За тројца унгарски директори на Маѓар Телеком во судот во Њујорк минатиот понеделник било поднесено обвинение дека во 2005-та поткупувале македонски политичари, објавува специјализираниот правен магазин „Ло 360“ (”Law 360”). Обвинението го поднесува Американската комисија за хартии од вредност. Ги обвинува Елек Штрауб, Андраш Балог

Read More

ФИФА е еден чуден организам кој може да преживее и во најсуровите услови, а тука мислиме на сите финансиски скандали поврзани со поткуп, мито, нечесен однос и многу други малверзации. Очигледно фановите на фудбалот се немоќни да сторат нешто повеќе за смена на раководството кое

Read More