Tuesday, Jun 2, 2020
HomePosts Tagged "кривични пријави"

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против И.К. (61), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител на Сектор за урбанизам, И.Ч. (66), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител во Одделение за урбанизам, К.Б. (60), вработен во општина Прилеп – член

Read More

Здружението „Зелена лупа“ бара одговорност од судиите кои одлучуваа за екс функционерите од УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски кои се обвинети за незаконското прислушување, а повеќе од две недели се во бегство. Денеска од „Зелена лупа“ поднесуваат кривични пријави против петнаесет судии. Дополнително ќе бараат

Read More

Управата за финансиска полиција подготвила пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга, Свети Николе, Дебар, Студеничани и Долнени, како и против едно физичко и едно правно лице. Пријавите се поднесени во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое соопшти дека

Read More

„Во врска со немилите настани што се случија на 27.04.2017 година во Собранието на Република Македонија на 11.05.2017 година СВР Скопје поднесе кривична пријава против вкупно седум лица. Поднесени се кривични пријави против Д.Т. (42), Н.П. (39), Б.Г. (43), сите од Скопје и против Г.А.

Read More

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен до ОЈО Ресен поднесе Кривична пријава против пет лица, од кои три лица се државјани на Р.Албанија,а две лица жители на Ресен, заради постоење основи на сомнение дека пријавените се извршители на кривични дела  ”Тешки кражби”, ”тешки кражби во обид”,

Read More

Рибокрадци ја нападнале полициската патрола фрлајќи камења кон службениците и им се заканувале дека ќе ги претепаат. Инцидентот се случил на 16-ти јуни кај местото Грашница кадерибокрадците поставиле риболовна мрежа „крапарка“ во должина од 80 метри за да ловат риба незаконски. Тоа го направиле иако

Read More

Регистрацијата за недвижно културно наследство на Музеј на ВМРО и на Порта Македонија нема правна сила оти е спротивна на одредбите од Законот за заштита на културно наследство и Законот за музеите, па според тоа, ништовни се и поднесените кривични пријави против триесетина учесници во

Read More

Студентскиот пленум упати повик во 19 часот секој кој сака да им изрази поддршка за досегашните активности да им се придружи на протестот кој ќе се одржи пред канцеларијата на СПУКМ во студентскиот дом Кузман Јосифовски Питу. Исто така најавија дека ќе поднесат и кривични пријави

Read More

Дваесет и шест кривични пријави против 27 физички лица од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени 27 кривични дела од кои 25 дела „вршење на јавен превоз без поседување на лиценца“ и по едно дело „пустошење шума“ и „кражба“ поднел Секторот за внатрешни

Read More

МВР во координација со Основното јавно обвинителство спроведе голема акција за гонење на професори од Економскиот факултет при УКИМ за примање на мито за испити чии цени се движеле и до 1000 евра. Долги години студентите се жалее дека професорите се крајно корумпирани, па некои

Read More