Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "пациенти"

Резултатите од анализите за утврдување на причината за смртта на двете лица од гостиварското село Симница кои починаа на Клиниката за инфективни болести откако биле донесени во тешка здравствена состојба, покажале дека тие биле позитивни на Хантан вирус, кој не се пренесува од човек на

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чапаровски (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“, соопштуваат од МВР. Пријавениот на 26.05.2017 година,

Read More

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа во 23:05 часот во полициската станица во Ѓорче Петров е добиено известување од дежрната екипа на поликлиниката дека пациенти го нарушиле јавниот ред и мир по што нивни

Read More

Мнистерството за Здравство пред неколку години било запознаено со случајот на лажење пациентки од страна на Никола Дамчевски. Во разговор со директорката на приватната клиника Ремедика, Елица Јорданова, се открива дека пред неколку години, пациентка од Свети Лазар се пожалила во Ремедика кога открила дека Дамчевски

Read More

Пациентите со ретки болести повторно може да останат без лекови и да се доведат во ситуација да им биде загрозен животот. Станува збор за лицата кои боледуваат од туберозна склероза, болест на Вилсон, Ниман пик Ц, МПС 4 - Моркио синдром, Лу герик синдром -

Read More

СДСМ реагира на новите случаи на проблеми со превозот на пациенти во возилата на итната помош кои се расипуваат или се несоодветно опремени. „Откако завршија два човечки живота во возило на Итната медицинска помош кое што се расипално на пат од Крива Паланка кон скопските клиники,

Read More

Препаратот Авастин кој им бил ставен во очите на пациентите на Очна клиника бил само за венска употреба и не е наменет за очи, вели Злате Мехмедовиќ, член на Комисијата за здравство на СДСМ. „Многу сериозни индиции упатуваат на скандалозна причина поради којашто се настанати компликациите

Read More

Ценај Лефтер (57) од Абанија влетал во одделението за дијализа во болница во Тирана каде што предизвикал пожар во обид да убие еден маж, но во пожарот загинале две пациентки и самиот тој. Мажот кој бил мета на Ценај е Д. Сарачи (38) и сè

Read More

Во болница во јужна Франција одекнале две експлозии, по што пациентите итно се евакуираат. По експлозиите во болницата се избил пожар. Локалните власти предупредуваат луѓето да го избегнуваат подрачјето околу болницата за да не им пречат на спасувачките служби. Како што пренесуваат француските медиуми, во

Read More

Германски болничар кој ја издржува казната доживотен затвор, за две други убиства, е осомничен за убиство на триесетина постари пациенти, со бризгување силна доза лекови за срце, пишуваат медиумите во Германија. Претставник на истражните органи, изјавил за неделникот „Шпигел„ дека била наредена ексхумација на 99 негови

Read More